Lékařské průlomy, kterých bychom se během našeho života mohli dočkat. Jaké změny nás čekají?

S rychlostí dnešních technologických pokroků pravděpodobně v životě uvidíme několik průlomů, které změní svět. V minulosti se lékařské objevy děly asi tak jednou za sto let, ale dnes je tomu samozřejmě jinak. Za mnoho let nových lékařských technologií jsme už jen kousek od dalších objevů, které navždy změní lidskou historii. My vám přinášíme 10 z nich. Podívejte se, co nás možná čeká a nemine v oblasti medicíny.

Lék proti HIV

Od imunoterapie až po genovou terapii nám budoucí technologie pravděpodobně poskytnout lék na HIV. Ve skutečnosti se vědci domnívají, že nejnovější výsledky výzkumu by se měly ukázat dříve než v roce 2020.

Domácí diagnóza

Domácí diagnózy fungují už od doby, kdy se objevily první chytré telefony, ale to je pouhý začátek. Společnost nazvaná Mammoth Biosciences vyvíjí lékařskou sadu pro nalezení a diagnostiku potenciálních zdravotních problémů.

Rostoucí orgány

Technicky vzato rostoucí orgány už jsou lékařským průlomem, na který nemusíme tak úplně čekat. Vědci pěstovali lidské orgány před transplantací v tělech zvířat. Nakonec by rostoucí orgány s budoucími technologiemi mohly být samozřejmostí a vyrábět se na zakázku.

Lék na slepotu

Vědci věří, že léčba slepoty bude možná již za pět let. Pomocí terapie kmenovými buňkami již lékaři poskytli pacientům dostatek, aby byli schopni číst. Nyní se jedná o neobvyklou léčbu, ale doktoři se domnívají, že v příštích letech se bude jednat o běžný postup.

Lék proti obrně

Jednoho dne se obrna stane záležitostí minulosti. V posledních letech bylo schváleno testování nové metody, která by mohla vyléčit ochrnutí tisíců lidí. Procedura je aplikována na místě zranění a pomáhá během hojení.

Oprava mozku

Vědci z univerzity v Manchesteru již vyvinuli novou léčbu, jak omezit nebo vyléčit poškození mozku po mrtvici.

“Srdce duchů”

Zhruba 3 200 lidí je stále na seznamu čekatelů pro transplantaci srdce. Jako řešení dokáží lékaři a výzkumní pracovníci použít prasečí srdce, smýt buňky, dokud se z něj nestane takzvané „srdce duchů“. Poté do srdce vstříknou lidské kmenové buňky a použijí jej jako náhradní srdce pro člověka. Zatím tato technika funguje pouze u krys a prasat, ale vědci věří, že jednou se takto vytvoří i lidské srdce.

Umělá kůže

Vědci se snaží o napodobení skutečné lidské kůže se schopností dotykových signálů posílaných do nervových buněk.

Nahraditelná chrupavka

Operace náhrady kolenního kloubu by mohla být méně obtížná díky nové technologii, která by pomohla při náhradě chrupavky. Takzvané „skákací bio-sklo“ může být vytištěno 3D tiskárnou a napodobit tak kloubní chrupavku, aby se vešla přímo do poškozených oblastí.

Lék na rakovinu

Bohužel průlom v léčbě rakoviny s sebou nese jak dobrou, tak špatnou zprávu. Tou špatnou je, že léčba rakoviny je ještě hodně daleko, je-li vůbec skutečně možná, ale dobrou zprávou je, že existuje více procesů k jejímu boji. Jeden z nich je nejnovější imunoterapeutický postup a potenciální „vakcína“, která vyléčila nádory u 97% myší.

zdroj: list25.com