10 nejlepších filmů posledních třiceti let, které rozhodně stojí za to vidět

Kdo z nás by nemiloval volné víkendy strávené na gauči u filmů a popcornu? Jistě většina z nás, ovšem nejvíce času nakonec strávíme přemýšlením, jaký film si vlastně pustit. Vzhledem k tomu, že kina promítají každoročně více než 700 filmů, může být vybírání opravdu složité. K tomu nám mohou leckdy pomoci různé žebříčky oblíbenosti s top 10, top 20, top 30…filmy, které vytvořili milovníci filmu.
My pro vás máme právě takový seznam top 10 snímků, u kterých se zaručeně nebudete nudit.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

V hlavních rolích Morgan Freeman a Tim Robbins. Snímek vypráví příběh Andyho Dufresna, který navzdory své nevinnosti dostává rozsudek odnětí svobody ve věznici Shawshank za vraždu své ženy a jejího milence. I přes nelehkou situaci se ve vězení spřátelí se spoluvězněm Ellisem Boydem „Redem“ Reddingem. Časem najde způsob, jak žít ve vězení poměrně snadno. Zatímco je jeho tělo uvězněno, jeho duch zůstává svobodným.

Temný rytíř (2008)

Další film z „batmanovské“ série, kdy se v Gothamu objeví zločinec říkající si Joker a obrátí město v chaos. Batman bude muset opět zasáhnout, aby Gotham a jeho obyvatele zachránil. Snímek je podpořený skvělými hereckými výkony Heatha Ledgera a Christiana Bala pod režisérskou taktovkou Christophera Nolana, jenž představuje provokativní otázky typu „Jak dlouhou cestu musí hodní lidé ujít, aby porazili to nejhorší zlo?“ Aby dosáhli úspěchu, musí na své cestě v sobě objevit trochu zla.

Počátek (2010)

Dom Cobb je zloděj se vzácnou schopností vstoupit lidem do snů a ukrást tajemství z jejich podvědomí. Ačkoli to z něj dělá experta ve své oblasti a je celkem vyhledávaným článkem ve špionážním světě, jeho um ho stál to, co nejvíce miloval. Jako šance na vykoupení je mu nabídnuta poslední práce, která mu může vrátit jeho původní život zpět. Jedná se o složitý příběh, který vás naprosto vtáhne do děje, s úžasnými hereckými výkony.

Klub rváčů (1999)

Administrativní pracovník, trpící nespavostí, vedl celkem obyčejný život, dokud se nesetkal s výrobcem mýdla s lehkomyslným postojem k životu, který provozuje podzemní klub rváčů, jenž se naprosto vymyká veškeré kontrole.

Pulp Fiction (1994)

Jules Winnfield a Vincent Vega pracují pro šéfa zločinu Marcelluse Wallace. Butch Coolidge, boxer, který dluží Wallacovi peníze, mezitím plánuje utéct z města. Do toho vstupuje dějová linka, kdy Marcellus požádá Vincenta, aby se mu postaral o jeho ženu Miu, zatímco bude mimo město. Život těchto čtyř lidí se prolíná nelineárním způsobem a jejich příběhy se protnou velmi zajímavým způsobem.

Forrest Gump (1994)

Neobyčejně obyčejný příběh o člověku s nízkým IQ, ale dobrými úmysly. Navzdory tomu oplývá talentem, který mu zajistí vstup do armády, medaili a založení rybářské flotily s krevetami. Do toho dokáže inspirovat lidi k běhání, podporovat je a několikrát se setkat s prezidentem. Pro něj je ale toto všechno bezvýznamné, protože jediné, na co myslí, je jeho dětská láska Jenny Curra, kterou poznal v první den školy.

Pán prstenu: Společenstvo prstenu (2001)

První část epické fiktivní trilogie Petera Jacksona začíná cestou pokorného hobita a jeho 8 společníků, jež vytvoří společenstvo mocného prstenu, který je třeba zničit a tím zachránit Středozemi od temného lorda Saurona.

Matrix (1999)

Počítačový hacker žijící dvojím životem se dozví o skutečné povaze reality a o své roli v ní od vůdce skupiny rebelů.

Pán prstenu: Návrat krále (2003)

Poslední část trilogie vypráví o finální bitvě o kontrolu Středozemě mezi dobrem vedeným Aragornem a armádou zla vedenou Sauronem. Snímek také mapuje cestu statečného hobita Froda a jeho přítele Sama do hlubin Mordoru, kde měli za úkol zničit Sauronův prsten, který Sauronovi dodává neporazitelnou moc.

Kmotr (1972)

Americký mafiánský film z roku 1972 od režiséra Francise Forda Coppoly založený na románu Maria Puza sleduje příběh Dona Vita Corleoneho. Rozpoutá se několik událostí, kdy se stárnoucí hlava známé zločinecké rodiny rozhodne najít svého nástupce.

zdroj: brightside.me