Pravdivý příběh 12 chlapců a jejich trenéra, kteří strávili 17 dní uvězněni v jeskyni

Šťastné konce existují a příběh z Thajska je toho důkazem. Úspěšně byla dokončena operace na záchranu dětského fotbalového týmu ze zaplavené jeskyně. Díky statečnosti thajských a dalších potápěčů z okolí bylo přeneseno na povrchu všech 12 chlapců společně se svým trenérem.

Děti s trenérem absolvovali výlet do jeskyně Khao Luang, která se nachází v horském parku v thajské provincii Chiang Rai. Ovšem monzunové deště udeřily dříve než se očekávalo a celá skupina se tak ocitla v pasti kvůli povodním. Bohužel byli příliš hluboko bez potápěčského vybavení, což znamená, že bez zkušeností nemohli takovou situaci sami zvládnout.

Záchranná posádka našla chlapce a jejich trenéra během několika dní, ale nemohli dostat hned celou skupinu na povrch, protože déšť zaplavil velkou část malých chodeb uvnitř jeskyně. Nedotčených zůstalo pouze pár oblastí, ovšem voda stále proudila dovnitř a chlapcům začal docházet kyslík. Nejdříve záchranáři zajistili odčerpávání vody, jídlo, přikrývky a kyslík. Přísun věcí nezbytných k životu byl velice obtížný, jelikož se zaplavené chodby na některých místech zužovaly na 40 cm.

Thajské námořnictvo se muselo rozhodnout, jak postupovat. Díky silným proudům byly zaplavené chodby výzvou i pro cvičené vojenské potápěče. Nehledě na to, že chlapci neměli žádnou velkou zkušenost s plaváním a správným dýcháním pod vodou. Nakonec, i přes velké nebezpečí, bylo rozhodnuto o záchraně dětí, aniž by se čekalo na pokles hladiny vody. Vzhledem k deštivému období by se také mohlo čekat několik měsíců a kdo ví, co by mohla mít za následek tak dlouhá doba. Každého chlapce doprovázeli dva potápěči. Do záchranné operace bylo zapojeno zhruba 100 potápěčů z celého okolí.

Nikdo z nás si ani nedokáže představit, jak těžká situace to musela být pro záchranáře i uvězněné, protože jen pohled na zúžené chodby mohou vyvolat paniku. Bohužel ani tato operace se neobešla bez ztrát. Saman Kunan zemřel, když přiváděl kyslík do jeskyně. Neměl ho dostatek a v důsledku toho ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit. Obětoval svůj život, aby další 13 zachránil.

Tisíce lidí po celém světě se modlily za spásu thajských teenagerů a jejich modlitby byly vyslyšeny. Všech 12 chlapců a jejich trenér byli v bezpečí na svobodě po 3 dnech zachraňování. Jak uvedli oficiální zástupci zdravotnického zařízení, dospívající chlapci mají silné zdraví i silného ducha.

Sama thajská armáda stále nechápe, jak se jim tak složitá mise mohla podařit, možná to bylo vítězství vědy, zázrak nebo možná oboje. Ale ať už to bylo cokoliv, velké díky patří záchranářům za jejich oddanost a profesionalitu.

zdroj: brightside.me