Co nás ve škole učili, ale s postupem času je už dávno jinak?

V dnešní internetové éře  si může o našem světě každý zjistit množství faktů. Přesto existují fakta, která jsou těžko uvěřitelná. Například to, že bílí medvědi nejsou vůbec bílí a  houby jsou víc zvířata než rostliny.

Proto jsme si pro Vás připravili 12 pravdivých faktů, o kterých jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli.

Pokud byste se propadli skrz Zemi, trvalo by přibližně 38 minut, než byste se dostali na druhou stranu

Fyzici z univerzity McGill v Montrealu vypočítali, že pokud by člověk propadl dírou v Zemi, tak by druhého konce dosáhl za přibližně 38 minut a 11 sekund. Rychlost s níž bude osoba letět, dosáhne rychlosti vyšší než 5 mil za sekundu. Tito vědci také naznačují, že lidstvo neočekává, že se v blízké budoucnosti objeví skutečný tunel.

Když se je člověk v neznámém prostředí, má tendenci chodit spíše doprava než doleva

© Pulp Fiction / Miramax  

Profesor psychologie Stephen Bitgood tvrdí, že osoby s dominantní pravou rukou, kterých je 90% procent dospělého obyvatelstva, mají v místech bez jakýchkoli uzakazatelů směru tendenci chodit doprava. Tento princip aktivně využívají obchodníci umísťující produkty do regálu zleva doprava, od nejlevnějších po ty nejdražší.

Vlak byl vynalezen o 16 let dříve než jízdní kolo

   © Karl Drais  

První vlak “Puffing Devil” byl vynalezen v roce 1801 anglickým inženýrem Richardem Trevithickem, zatímco první prototyp jízdního kola- dvoukolové zařízení “Laufmaschine” bylo vytvořeno v roce 1817 německým profesorem baronem Karlem von Draisem.

Krysy jsou lochtivé stejně jako lidé

Vědci zjistili, že krysy jsou jedinými jinými savci, kteří se smějí, pokud jsou lochtáni, stejně jako lidé. Krysy se však smějí pouze v případě, že mají dobrou náladu. Pokud se cítí vystresované nebo vyděšené, jsou jejich reakce na lechtání je znatelně slabší.

Kůže ledních medvědů není ve skutečnosti bílá

Ve skutečnosti kožešina ledního medvěda nemá pigment – je poloprůhledná. Jejich kůže je černá, pomáhá  udržovat tělo teple, protože černá lépe absorbuje sluneční světlo a urychluje proces sušení kožichu po namočení.

Většina tuku je z těla vylučována vydechováním

Australský fyzik Ruben Meerman  uspořádal sérii experimentů a zjistil, že lidé vydechují tuky. Dokázal, že přibližně 9,9 kg tuku se změní přibližně na 8,3 kg oxidu uhličitého, který opouští tělo ve formě vydechovaného vzduchu a  zbylých 1,6 kg se vylučuje ve formě vody (moč, pot a slzy).

Alenka v řísí divů není pouze kniha, ale také vzácná duševní porucha

Syndrom Alenky v říši divů je vzácná neurologická porucha, která je charakterizována zkresleným vnímáním světa.  Člověk může vidět velké předměty jako malé, zatímco malé předměty mohou být považovány za gigantické. Tato nemoc byla objevena a klasifikována v roce 1955.

Čokoláda nás činí chytřejšími

Doktor Franz Messerli provedl výzkum a zjistil, že konzumace čokolády může zlepšit duševní schopnosti člověka. A přesto, že přiznal, že experiment byl prováděný pro zábavu, tak se mu podařilo zmapovat přímé spojení mezi množstvím čokolády spotřebované v různých zemích s množstvím nositelů Nobelovy ceny v těchto zemích.

Zdravotnický personál ve Velké Británii nesmí  v práci nosit prstýnky

Ruce lékařů a zdravotních sester by měly být kdykoli  připraveny k práci. Prostor pod prstenem však může zůstat kontaminovaný bakteriemi, často také může být obtížné prsten ve spěchu sundat, abyste si mohli důkladně ruce umýt. Kvůli šetření drahocenného času je proto lékařům a sestrám ve službě zcela zakázáno nosit prsteny. Jedinou výjimkou je náboženská výzdoba.

Lidé nemusí být provdáni pouze za lidi

Má to svůj smysl, proč má Erika Eiffel toto slavné příjmení. Ne, není potomkem Gustava Eiffela, je  totiž manželkou Eiffelovy věže. V roce 2007 oficiálně registrovala svůj sňatek s touto slavnou věřží  v Paříži. Erika Eiffelová ovšem není jediná osoba, která má silné citové vazby vůči objektům.

Houby jsou ve své struktuře spíše jako zvířata než rostliny

Všichni si pamatujeme ze školy, že houby jsou samostatný druh ve světě rostlin. Ale molekulární genetické studie ukázaly, že i když jsou houby klasifikovány odděleně od zvířat, jejich buněčná struktura má blíže ke zvířatům než rostlinám.

Zatímco vznikaly pyramidy, mamuti se potulovali po planetě

Ačkoli se předpokládá, že mamuti úplně vyzemřely až na konci pleistocénu (starší oddělení čtvrtohor),některým se přesto podařilo přežít na vzdáleném a izolovaném ostrově Wrangel. Bydleli tam asi do doby před 4000 lety, což je několik století po vybudování pyramidy v Gíze. Vědci věří, že tento malý ostrov se odklonil od pevniny a přežila na něm skupinu těchto obrů, tím byla populace mamutů na dlouhou dobu zachráněna.

zdroj: brightside.me