5 tipů, jak si užít víkend v Římě bez davů lidí a front

Milujete cestování, objevujete s chutí evropské metropole, ale zároveň nenávidíte, když se musíte tlačit mezi davem lidí a na prohlídku každé jenom trochu významnější pamětihodnosti stát obrovskou frontu? Pokud ano, nabízíme vám pár tipů, jak si prohlédnout Řím v klidu a bez front.

Do Říma je nejlepší vyrazit na jaře nebo na podzim. Město není tak přecpané lidmi.

Velikonoce a léto vynechte

První zásadou je vybrat si správný termín. Nikdy nejezděte do Říma na Velikonoce nebo v červnu a červenci. To jsou nejhorší možná období, kdy je tu doslova hlava na hlavě. Třeba duben či květen nebo naopak září bývá mnohem lepším řešením. Turistů zdaleka není tolik a navíc se neprocházíte městem v tom nejhorším pětatřicetistupňovém horku. Chcete-li navštívit ty nejznámější památky, jako třeba vatikánská muzea, rezervujte si vstupenky online. Vyhnete se šílenému čekání. Pokud už rezervaci nemáte, zkuste sem alespoň vyrazit brzy ráno.

Boční uličky kolem Piazza del Popolo turisty tolik nelákají. Najdete v nich větší klid.

Zamiřte do bočních uliček

Většina turistických výprav využívá ty samé trasy. Přitom jsou ale tisíce možností, jak se v bočních uličkách vyhnout davům. Třeba cesta mezi náměstími Plaza de Spagna a Plaza del Popolo. Hezká je cesta ulicí Via del Balbuino, která zdaleka nečelí tak velkému zájmu turistů. Zajímavou lokalitou je potom del Margutta oblíbená pouličními umělci. Perličkou je, že když se zde v 17. století usadili umělci, měli úlevu od daní. Zkrátka někdy stačí jenom o kousek uhnout a budete mít klid a ještě se seznámíte s místní zajímavostí.

Zastavte se a užijte si výhled z baziliky svatého Petra. Stojí to za to.

Objevujte něco nového

Klasikou je samozřejmě Vatikán, antický Řím. Pokud se vydáte za těmito památkami, je jasně všude narváno. Co to ale zkusit třeba trochu jinak? Zábavné může být třeba hledání egyptských stop v Římě. Tušili jste vůbec, že v Římě stálo 50 obelisků jako trofejí z doby římského dobytí Egypta? Bohužel byly zničeny, jediný, který nikdy nepodlehl, byl ten vatikánský. Prostě hledejte v Římě něco nového.

Zastrčená bistra mnohdy nabídnou skvělé jídlo. Zároveň je i mnohem levnější, než ve známých turistických pastích.

Vyberte si krásné pohledy na město

Vychutnejte si pohled na město. Nač šlapat z jednoho konce města na druhý. Chvíli se zastavte a užijte si atmosféru. Skvělý je například výhled z horní části kopule baziliky svatého Petra. Dále od terasy paláce až po římské fórum – nejlépe při západu slunce. Také na promenádě Pincio na konci parku Borghese nad náměstím Piazza del Poppolo uvidíte moc hezkou scenérii.

Trastavere není tak daleko od centra Říma, a přitom se zde dá sehnat ubytování o poznání levněji.

Nenechte se zlákat na předražené jídlo a ubytování

Tady je pár tipů, kde jíst:

  • Zmrzlina Alberto Pica v ghettu (Via della Seggiola, 12).
  • Restaurace Goost poblíž Vatikánu – jednoduchá a rozmanitá kuchyně a dobrá pizza
  • Sendviče a saláty ve Fa-bio, mikrobar v blízkosti Vatikánu (Via Germanico, 43)
  • Edy, trattoria (Vicolo del babuino) mezi Piazza di Spagna a Piazza del Popolo

Kde spát?

Rozhodně mimo centrum, je předražené. Prima je to v Trastevere, i když doprava je sem o trochu horší. Poblíž Vatikánu jsou také ceny o něco lepší než v samotném srdci města. Vytiskněte si také dopředu plán městské dopravy. Překvapivě na něj ve městě totiž běžně nenarazíte. Chcete-li navštívit spoustu muzeí, pořiďte si Roma Pass a Kartu Omnia, ušetříte.

Zdroje: a-contresens.net