Největších architektonické výtvory, kde se mistr tesař opravdu utnul, aneb čím více kreativity, tím hůře

Opravdové architektonické skvosty mohou být dechberoucí a tvořit oslňující lidský odkaz dokonalé práce. Ale když to někteří architekti s fantazií trochu přeženou, jejich práce může působit jako kečupová skvrna na bílé košili. Od hotelů až po smutně vypadající mosty, nejhorší architektura může být tragédie pro oči a občas i nebezpečná veřejnosti. Zde máte 9+ největších architektonických výtvorů, kde se jejich tvůrci skutečně vyřádili.

Šikmá věž v Pise

Čím jiným začít náš seznam než starou, ale dobrou, Šikmou věží v Pise. Může se zdát, že celý její vzhled měl přesně vypadat tak, jak vypadá, ale bohužel vše má na svědomí nedostatečná příprava před zahájením stavby. Začala se budovat v roce 1173 a byla dokončena až někdy kolem roku 1300. Měkká a bažinatá půda zapříčinila její sešikmení. Zřejmě prohlédnout si základy před samotným začátkem stavby bylo pro architekty ztráta času.

Vdara hotel

V Las Vegas se občas stane, že horké počasí přesáhne míru normálu a únosnosti. Ale přesto je to známá věc a lidé se podle toho zařídí. Ovšem zřídkakdy očekávají, že se jim budou připalovat vlasy během jejich odpočinku u bazénu a roztékat šálky v ruce. Přesně to se stalo v hotelu Vdara, kde si lidé stěžovali, že okna hotelu ještě umocňují sluneční teplo a vzniká tzv. smrtelný paprsek.

Věž ArcelorMittal Orbit

Tato pozorovací věž působí jako socha a rudá ohavnost z hloubky samotného pekla. Budova ArcelorMittal Orbit byla původně postavena pro olympijské hry v Londýně a zřejmě také jako věc, která má v obyvatelích Londýna způsobovat šok pro oči.

Fakulta umění v Ontariu

Je velice těžké udržet smích, jakmile poprvé spatříte budovu fakulty umění v Ontariu. Celé to působí jako cihla z Minecraftu, co spadla z nebe na pár starých domů. Upřímně doufejme, že je to dobrá škola a pokud ne, alespoň se chytře odlišuje od ostatních fakult.

Most Tacoma Narrows

Most je naprosto učebnicový příklad, jak by se mosty stavět neměly. Je vzor pro ostatní architekty, jak nedělat stejnou chybu. Kvůli větru, který zde vlaje 42 mil za hodinu, se most zřítil do vod úžiny pod ním. Byl totiž postaven tak, že neumožňoval dostatečné proudění větru, tak si vítr našel cestu sám.

Centrum Ray a Maria Stata

Ne, to opravdu není továrna na čokoládu Willyho Wonky. To je centrum Ray a Maria Stata na kampusu MIT. Budovu navrhl velmi vážený a oceňovaný architekt Frank Gehry a budova představuje dekonstrukcionistickou perspektivu, ale každý se domnívá, že se jedná spíše o neplánovaný dům hrůzy.

Budova společnosti Longaberger

Stavba pro mravence? Nene, domovská budova společnosti Longaberger. Zřejmě pro vás nebude těžké uhodnout, jaké produkty firma vyrábí. Je skoro až fascinující, když se na ni podíváte, ovšem spíše je k zamyšlení, jaký odvážný architekt návrh vůbec mohl schválit.

Ruská ambasáda na Kubě

Ruská ambasáda na Kubě trochu připomíná meč ponořený do země. Ale spíše bude zádrhel v tom, že místní vláda vypotřebovala peníze a zdroje na její dokončení. Tak postavili menší věž na tu větší.

Technická fakulta v Aoyama

Je nám to jasné. Roboti jsou prostě super. I když fakulta byla navržena oceňovaným a známým architektem, nebudeme skrývat rozpaky nad tím, že celé to působí jako postava z Power Rangers bránící město.

BONUS: Televizní vysílač na Žižkově

Ani tu naši drahou republiku nenecháme bez povšimnutí. Napadlo vás někdy, že televizní vysílač na Žižkově vypadá tak trochu jako vesmírná loď přistávající uprostřed starého města? Vytváří panorama, na které se turisté musejí podívat minimálně dvakrát, aby se přesvědčili, že se nejedná o stroj z vesmíru. Ovšem více podivné jsou sochy miminek lezoucí nahoru a dolů.

Zdroj: list25.com