Alternativní metody, jak vyndat zadřenou třísku

Dřevěnou štěpinku měl v prstu někdy nejspíš každý. Často na tento druh zranění trpí zejména děti, které neopatrně manipulují se špatně ohoblovanými prkny v tátově dílně. Tříska ale může pocházet i z jiného zdroje. Může se jednat o trn z některé rostliny, jako jsou ostružiny, růže nebo hloh. Do kůže se ale může zapíchnout i kovová či skleněná štěpinka. Všechny tyto cizorodé předměty mohou zanést do těla nepříjemné a bolavé infekce. Proto je zapotřebí je řádně ošetřit.

Některé třísky musí odstranit lékař

Odstranění a ošetření některých druhů třísek byste měli nechat na lékaři. Jedná se zejména o štěpky z barevných kovů, jako je hliník nebo mosaz, protože tyto předměty často bývají navoskované či naolejované a snadno způsobí vleklé a bolestivé záněty. V ostatních případech ale můžete snadno vystačit s domácími prostředky.

Základem je samozřejmě cizorodé těleso z kůže odstranit, což se nejsnáze dělá za pomoci pinzety, případně pokud je tříska hluboko, dobře poslouží i jehla nebo špendlík. Ten ale před použitím nezapomeňte důkladně vydezinfikovat alkoholem nebo plamenem.

Třísku lze vytáhnout i jinak, než jehlou a pinzetou

Existují ale i jiné způsoby, jak třísku z kůže vyjmout. Můžete třeba naplnit láhev horkou (ale ne vroucí) vodou tak, aby zůstal zhruba 1 centimetr volného místa. Do hrdla láhve pak zatlačíte prst se třískou a teplá pára, která vchází do kůže, třísku často snadno uvolní.

Můžete také použít lepicí pásku, kterou přitisknete ke vpichu, tříska se na lepicí plochu za chytí a půjde snadno vytáhnout. Pokud je tříska dřevěná, pak má schopnost bobtnat ve vodě. Proto ponořte prst s třískou do teplé vody a počkejte, až nabobtná dost na to, aby její konec vykoukl z kůže ven a šel odstranit pinzetou.

Štěpinka se vám z prstu bude snáze vytahovat, když použijete nějaký lubrikační prostředek, jako je olej nebo jiný druh tuku. Může to být sádlo i máslo, stolní olej jakéhokoliv druhu. Důležité je, že se dostane do rány a třísku obalí. Ta pak půjde snáze vytáhnout ven.

Obrázky: Tipsen Weetjes