Banální bolesti ucha mohou znamenat vážnou zdravotní hrozbu

Bolest uší bývá jedním z nejčastějších problémů, které přivádí pacienty do ordinací pohotovostní lékařské služby. Není mnoho méně příjemných situací, než když vás uprostřed noci vzbudí bodavá bolest uvnitř hlavy, kterou nejde vypnout a která vám nedovolí spát ani myslet na cokoliv jiného. Ušní potíže přitom trápí zejména děti. Odborná literatura se shoduje, že ve věku 3 let trpí na infekce uší až 8 z 10 dětí. U dospělých už je pak situace lepší. A v případě, že se vyskytne, trápí spíše muže než ženy.

Bolesti ucha mohou být závažnou hrozbou

Lidské ucho je velmi složitý orgán, který zajišťuje jednak detekci zvuku a jednak má na starosti také udržení rovnováhy celého těla při pohybu. Celé ucho se pak dělí na tři základní části. Tou jedinou viditelnou je ucho vnější, což je boltec a patří k němu také zvukovod. Pak je ucho střední, kde je známá trojice kovadlinka – kladívko – třmínek. Nakonec je vnitřní ucho s tzv. hlemýžděm, což je rovnovážné centrum.

Ušní infekce pak můžeme rozdělit právě podle toho, která část je zrovna postižená a podle toho je také infekce různě závažná. Bolestivá škála se pohybuje od mírných až po intenzivní bolesti, které se mohou ještě zhoršovat při dotyku. Další příznaky jsou pak:

Zarudnutí, otok, zapáchající hnis, svědění, pocit ucpaného ucha či dočasná hluchota, horečka, bolest hlavy, podrážděnost, závratě, nechutenství, silná bolest střílející až do krku a celková nevolnost

Bolesti ucha jsou přitom pro odborníky vždy znepokojivým příznakem, zejména pokud se objevuje opakovaně. Oblast ucha se nachází v přilehlé blízkosti mozku a jakékoliv infekce této části se mohou snadno rozšířit právě až do centrálního nervového systému a mohou vést zejména u dětí ke ztrátě sluchu a schopnosti mluvit. Potíže ale bývají tak intenzivní, že s nimi určitě lékaře vyhledáte dobrovolně.

Příčiny mohou být dědičné, ale často je vyvoláme sami

Opakující se ušní infekce mohou mít genetickou příčinu. Do hry vstupuje zejména příliš úzký ušní kanál, případně jiné obtíže, jako je chronická rýma nebo chronický zánět vedlejších nosních dutin. Může se jednat i o nefunkční nebo oslabenou imunitu a v případě dospělých se na infekcích může podílet i kouření.

U kojenců se může infekcemi ucha projevit špatná manipulace s ušima či přítomnost cizorodé látky. Často dochází k infekci, pokud se do uší malých dětí dostane voda nebo cizorodé látky během manipulace s uchem. Může také dojít k infekcí zvratky, pokud po kojení ihned umístíte dítě do polohy vleže na zádech. Mohou se také objevit ekzémy či jiné potíže s kůží uvnitř zvukovodu.

Proto uši chraňte před vniknutím vody a dalších nečistot. Po koupání pak uši ihned důkladně osušte. Je třeba se také naučit uši správně čistit, abyste nenapáchali více škody než užitku. To platí zejména právě u dětí. Snažte se nestrkat si do uší prsty ani jiné předměty, které nejsou sterilní. Dejte také pozor na sluchátka, zejména ta, která se zavádí až do zvukovodu. Často bývají nositelem bakterií, které pak způsobují záněty či plísně.

Obrázky: Freepik