Barva moči může prozradit cenné informace o celkovém zdraví

Každý člověk močí několikrát denně a je to už tak automatické, že si často ani nevšímáme, jakou barvu naše moč má. Přitom je to důležitý ukazatel, který mnoho napoví o zdraví našeho těla a může nás varovat před vypuknutím vážných příznaků některých chorob. Ledviny a močové cesty totiž filtrují veškeré toxiny, které se dostaly našeho těla a ještě před chvílí kolovaly v našem krevním řečišti. Odtud byly ledvinovým filtrem odebrány a odvedeny močí. Barva, množství a chemické složení moči proto mohou přinést o stavu organismu velmi cenné informace.

Zdravá moč obvykle bývá čirá až jasně žlutá. To je způsobeno chemikálií zvanou urochrom nebo také urobilin, která neustále přirozeně vzniká v našem těle. Pokud má moč barvu jinou, nemusí to hned znamenat zdravotní nebezpečí, ale také může. Podívejte se na přehled níže.

Světle žlutá

Pokud je moč hodně světle žlutá až prakticky bezbarvá, může to znamenat, že pijete příliš mnoho vody. Pokud je to tak, není důvod k obavám. Pokud ale nepijete o nic víc než obvykle, může to být příznak začínajícího diabetu nebo potíží s ledvinami. Pokud snížíte příjem tekutin a moč stále zůstane světlá, kontaktujte svého lékaře.

Tmavě žlutá

Tmavé zabarvení moči je obvykle způsobeno příliš nízkým příjmem tekutin anebo naopak při jejich zvýšené ztrátě, třeba během průjmových onemocnění či při nadměrném pocení. Tmavší barvu má také obvykle ranní moč, protože několik hodin předtím jste nevypili ani kapku vody. Pokud tmavé zabarvení moči přetrvává i přes den, začněte pít víc vody.

Zakalená

Mírný zákal může mít hned několik různých příčin. Zakalení může značit infekci močového měchýře, případně se může jednat o neobvyklý stav zvaný glomerulonefritida, což je zánětlivé onemocnění ledvin. Pokud proto zpozorujete ve své moči zákal, bylo by dobré raději zajít k lékaři.

Hnědozelená

Velmi často je tato barva moči způsobena potravinářskými barvivy, která bývají součástí některých poživatin prodávaných na pultech obchodů. Proto dřív, než začnete panikařit, proberte si v hlavě, co jste v průběhu dne předtím jedli nebo pili. Kromě barviv toto zbarvení mohou také způsobit některé druhy léků. Pokud nepoužíváte žádné léky a nemůžete přijít na nic, co by takovouto barvu moči mělo způsobit, poraďte se se svým lékařem.

Červená

Červená barva moči může být způsobena konzumací červené řepy či jiných druhů červeného ovoce či zeleniny, případně toto zbarvení mohou vyvolat některé druhy léků. Může to ale značit také přítomnost krve v moči, která provází infekce močových cest či měchýře, ale také vnitřním zraněním, problémy s ledvinami nebo rakovinou. Pokud máte červenou moč a nejedli jste nic červeného, co nejdříve vyhledejte lékaře.

Hnědá

Vyloženě hnědá barva moči může značit potíže s játry nebo žlučníkem. Může to být signál zánětu jater či blokovaného žlučovodu nebo infekce močového měchýře. Pokud máte hnědou moč, vždy kontaktujte lékaře.

Obrázky: Freepik