Bělorusko znovu otevřelo školy. Třídy ale navštěvuje jen třetina studentů

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko exitenci koronavirové hrozby vytrvale odmítá. Od začátku celosvětové krize nevydalo vedení země žádná ochranná opatření v přesvědčení, že koronavirus pro lidi nepředstavuje nebezpečí. Delegace Světové zdravotnické organizace tamější vládě důrazně doporučilo přijmout nouzová nařízení, která zamezí viru v nekontrolovatelném šíření mezi populací. Na tři týdny se tak prodloužily školákům jarní prázdniny, které ale nyní skončily. Přesto, že jsou školy otevřené, navštěvuje je pouhá třetina všech studentů.

Škola v rouškách může pokračovat, tvrdí ministerstvo

Běloruská vláda částečně ustoupila nátlaku rodičů i WHO a prodloužila školákům jarní prázdniny. Minulý týden se však školy žákům znovu otevřely, i když s oficiální výzvou k dodržování základních bezpečnostních opatření, jako je nošení roušek a udržování sociálních rozestupů.

„Studenti by měli dodržovat sociální vzdálenost, ve třídě by měli sedět daleko od sebe, vyhýbat se držení rukou a minimalizovat kontakt,“ uvedla oficiálně mluvčí ministerstva Ludmila Visotskaya. Kromě toho školy instalují dezinfekční zařízení v prostorách jídelen a dalších společných prostorách. Za jejich důsledné využívání pak zodpovídají učitelé i rodiče studentů.

Jediné doporučení zní, že pokud se student nebo učitel probudí s kašlem nebo s horečkou, měli by zůstat doma. S karanténou většího rozsahu se ale ani v tomto případě nepočítá. To je důvod, proč se stále více rodičů obává své děti do školy pouštět. Někteří pak mají strach i o své rodiče, kteří pracují jako učitelé. Stát je jejich povinnosti nezprostil a mnoho z nich je pod silným vlivem běloruské propagandy. Podle oficiálních zdrojů chodí do školy 30 – 40 % dětí a studentů. Neoficiální zdroje ale hovoří mnohdy o 3% docházce. Zejména vesnické školy totiž mají potíže vzdálenost mezi žáky během výuky zajistit.

 Lukašenko se bojí dopadů na ekonomiku i výsledků voleb

Přestože na území Běloruska je nákaza koronavirem SARS-CoV-2 na rozdíl od zbytku světa teprve na vzestupu a počty nakažených každý den rostou o stovky dalších, běloruská propaganda dělá všechno proto, aby hrozbu pandemie popřela. Podle oficiálních statistik je počet potvrzených případů kolem 12000 a v důsledku onemocnění covid-19 přišlo o život jen 75 lidí. Neoficiální odhady jsou ale minimálně třikrát vyšší. Přestože Lukašenkův vliv na názory Bělorusů je neustále silný, počet těch, kteří se začínají bát, narůstá. Politologové se shodují, že přístup zdejší vlády je zásadně ovlivněn blížícími se srpnovými prezidentskými volbami, kterých se současný prezident opět hodlá zúčastnit.

„Lukašenko (kvůli volbám) ignoruje faktickou situaci kolem koronaviru a nechce dopustit, aby se termín voleb oddálil. Tím by jeho šance na znovuzvolení klesaly,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz běloruska Natalie Sudlianková, která má od roku 1999 azyl v České republice. Podle ní Lukašenko nepochopil, že právě správně zvolená bezpečnostní opatření by mohl během své předvolební kampaně využít.

Obrázky: Freepik