Běžné chyby při vytápění domácnosti. Vyvarujte se jich a snižte výdaje za energie

Také se hrozíte toho, jak velký bude účet spojený s vytápěním za letošní zimu? Možná by mohl být podstatně menší, pokud byste nedělali několik běžných chyb. Jde o drobnosti, které však mohou výdaje za energie výrazně snížit.

Pozor na závěsy

Máte doma závěsy, žaluzie, nebo třeba rolety? Pokud ano, měli byste je během zimního období vytáhnout. Možná se budete divit, ale sluneční paprsky, které začnou pronikat do vašeho domu, ohřejí interiér více, než si možná myslíte. Díky tomu může topení běžet podstatně méně, nebo ho nemusíte ani zapínat.

Začněte topit dříve

Úspora při vytápění může být zajištěna i ve chvíli, kdy budete topit dříve. Zhruba 30 minut před probuzením, nebo návratem z práce. Doporučuje se zatopit dříve a na nižší teplotu, což je v konečném důsledku efektivnější a ekonomičtější, než pozdější topení na vyšší teplotu.

Neblokujte topení

Máte před topením například gauč, psací stůl, komodu, nebo jiný nábytek? Ten blokuje sálavé teplo, které nemůže pronikat do místnosti. Nábytek od radiátorů odsuňte a už za pár desítek minut můžete pocítit ten rozdíl, který znamená, že budete moci topit podstatě méně. A to se pozitivně podepíše i na vašich platbách.

Zlepšete izolaci

Vysoký účet za topení může být jednoduše spojený také s tím, že vám teplo uniká. Skrz fasádu, skrz strop nebo podlahu, ale třeba netěsnostmi kolem oken nebo dveří. Zlepšete svou izolaci a máte jistotu, že dokážete snížit výdaje za vytápění klidně i o desítky procent každý rok.

Eliminujte úniky tepla přímo u zdroje

Další cestou jak ušetřit za vytápění je eliminovat úniky tepla přímo u zdroje. Například akumulační nádoba na vodu by měla být dobře izolovaná, stejně tak vedení vody určené k vytápění. Jakékoliv větší tepelné ztráty přímo v systému mohou být důvodem, proč platíte více, než by bylo nutné.

Obrázky: Pixabay