Bílá křída má kromě barvení i další skvělé využití. Ocení každá hospodyně

Křída je oblíbeným psacím prostředkem všech dětí a školáků. Je snadno smazatelná a při psaní vydává příjemný šoupavý zvuk. Jako malí jsme bez kříd nemohli vyjít na ulici. Byl to totiž jediný legální způsob, jak moci pokreslit chodníky a betonové zídky, aniž bychom dostali od rodičů vynadáno. Existuje ale i jiný dobrý důvod, proč si pořídit křídu do domácnosti a uchovávat ji neustále po ruce. Je to totiž užitečný pomocník při řešení mastných skvrn.

Čistá bílá tabulová křída

Pozor, na druhu křídy záleží. Spousta barevných dětských kříd, které jsou na trhu v hračkářstvích či papírnictvích obsahuje různé druhy vosků či olejových barviv, které by vám doma příliš nepomohly. Proto kupujte jen tu nejobyčejnější bílou tabulovou křídu, která má přesně ty vlastnosti, které od ní požadujeme. A které to jsou?

Pamatujete si ještě z hodin tělocviku, jak jste si mazali ruce křídovým práškem předtím, než jste šli cvičit na hrazdě, kladině či na kruzích? Také vzpěrači a gymnasté si pomazávají ruce bílým práškem. Je to proto, aby odstranili případný pot a mastnotu z dlaní, které by jim mohly způsobit nechtěné uklouznutí. Křída totiž pohlcuje mastnotu a vlhkost a zlepšuje tak přilnavost kůže ke cvičebním pomůckám. A to je přesně ta vlastnost, kterou chceme doma využít.

Pohlcuje mastnoty a vlhkost

Tímtéž způsobem křída pracuje i při použití na jiné druhy materiálu. Pokud si v kuchyni omylem potřísníte oblečení, koberec či ubrus nebo jiné textilie olejem, ihned popadněte křídu a celou skvrnu důkladně pokřídujte. Tím, že je extrémně savá, nasaje do sebe i mastnotu z textilních vláken, odkud byste ji jinými prostředky jen velmi těžko odstraňovali. Funguje to skvěle třeba také u rozlitého čaje nebo jiných tekutin v koberci. Stačí křídu nastrouhat na skvrnu, nechat chvíli nasáknout a pak ji prostě vyluxovat.

Pozor ale, tento postup přirozeně funguje jen u čerstvých a dosud vlhkých skvrn. Proto na použití křídy nijak nečekejte. To je důvod, proč byste ji měli mít neustále při ruce, ideálně v kuchyni, která bývá centrem celého bytu a kde obvykle skvrny podobného typu nejčastěji vznikají.

Obrázky: Pexels