Bolavé zuby trápí více než čtvrtinu dospělých a dětí. Příčina ale nemusí být pouze kaz

V dřívějších dobách byly léky na bolesti zubů dostupné a prosté. Opiový sirup, tabák, pivo, víno a lihoviny. Dnešní analgetické a anestetické preparáty jsou koneckonců od některých těchto produktů odvozené, nicméně už známe také preventivní strategie, léčbu i příčiny, které k bolavým zubům vedou. Faktem nicméně je, že bolesti zubů trápí stále více lidí.

Rozvíjející se bolesti se týkají jednoho zubu i celé oblasti

Bolesti zubů začínají plíživě. Nejprve se může objevit jen zvýšená citlivost, která postupně přeroste až v akutní palčivé bolesti, které v případě dlouhodobého přetrvávání se mohou stát až chronickými.  V tomto případě bývají bolesti spojené s abnormálním kontaktem horních a dolních zubů. Mohou být také buďto nepřetržité, anebo přerušované. To znamená, že bolesti v průběhu času mizí a znovu se objevují.

Často se také stává, že se bolesti zubů objevují v reakci na některý druh podnětu, například na teplé či studené, nebo třeba příliš sladké či kyselé jídlo nebo pití. Do hry se pak zapojuje buďto jednotlivý zub, nebo celá specifická oblast.

Příčiny mohou být i jinde než v kazu

Běžné příčiny bolestí zubů bývají nejčastěji následkem zubního kazu nebo rozvíjející se paradontózy, které ovlivňují podpůrné struktury zubu. Kromě toho ale mohou bolesti zubů souviset i s něčím trochu nebo úplně jiným.

·         Zubní malokluze neboli příliš stěsnané zuby, které na sebe navzájem tlačí a způsobují bolest

·         Odhalené zubní kořeny, které způsobují zvýšenou citlivost

·         Zánět vedlejších nosních dutin, který způsobuje hromadění hlenu v dýchacích cestách a vyvíjí tlak na nervová zakončení okolních zubů

Lékaři se shodují na tom, že domácí samoléčba zubních obtíží často nadělá více škody než užitku a stejně se pacienti nevyhnou zubařskému zákroku, který je ale tím rozsáhlejší, čím déle se s ním čeká. Nehledě na to, že pacient sám nejspíš nezjistí přesnou příčinu svých obtíží. A proto je dobré dentistu vyhledat co nejdřív poté, co se obtíže objevily.

Nejlepší je prevence

Léčba pak bude záviset na příčině bolestí. V některých případech se nevyhnete podání antibiotik, která jsou zapotřebí k utlumení zánětlivých procesů. Pokud se pak jedná o potíže s odhalením zubních krčků, přistupují lékaři k léčbě fluoridem u méně závažných případů až po místní krytí či dásňový štěp u těch nejzávažnějších.

Bolestem zubů lze ale celkem snadno předejít. Stačí pravidelně dbát na ústní hygienu a čistit si zuby fluoridovou pastou nejméně dvakrát denně a nevynechat zubní nit. Pravidelně navštěvujte svého zubaře a dbejte na pravidla zdravého stravování a životosprávy, která se odrazí na vašem celkovém zdraví i na zdraví vašich zubů.

Obrázky: Freepik