Bolesti hlavy: Jaké jsou její příčiny a jaké nápravné prostředky je možné použít

Bolesti hlavy jsou jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, která trápí miliony lidí po celém světě. Příčiny jsou velmi různé a ne vždy bývají známé a odhalitelné, nicméně většinou tkví ve špatném držení těla, nedostatečném přísunu tekutin, pobytu v hlučném či prašném prostředí atd. Prozradíme vám nejčastější příčiny bolesti hlavy i možnosti jejich řešení, abyste už nadále nemuseli trpět.

Pevně stažené vlasy

No vážně, je to docela nasnadě. Pokud si vlasy stáhneme pevnou gumičkou do utaženého culíku či drdolu, který nám hlavu zdobí celý den, velmi často to vyústí v bolesti hlavy. Abychom si ulevili, je vhodné vlasy rozpustit, případně je alespoň trochu povolit a příště zauvažovat o „měkčích“ účesech.

Dermatitida

Kožní vyrážky mohou trápit alergiky, ale i ty, kteří si žádné alergie vědomi nejsou. Potíže mohou způsobit různé vlasové produkty, které obsahují spoustu chemikálií, se kterými si tělo některých jedinců nemusí umět poradit. A tak se kůže na hlavě začne olupovat, svědit, případně i vytvářet puchýře. A může vás z toho bolet hlava. Proto objeví-li se vám náhle ničím jiným nevysvětlitelné bolesti hlavy, zauvažujte, zda jste nezměnili značku šamponu.

Migréna

Chronické bolestivé onemocnění postihující mozkové cévy jsou charakteristické stažením krevních cest kolem zrakového centra, které se nachází v oblasti týla. Záchvaty bolesti přicházejí v periodách a obvykle se vyznačují tím, že zasahují jen jednu polovinu hlavy. Pokud trpíte migrénou, poraďte se se svým lékařem.

Infekce vlasových folikul

Folikulitida je zánětlivé onemocnění vlasových kořínků. Tím je pak pokožka citlivější a často se na ní vytvářejí zanícen pupínky, které se mohou otevřít a podráždit vlasovou pokožku, která pak způsobuje bolesti hlavy. Pokud u sebe zjistíte tuto příčinu, je dobré se poradit s dermatologem.

Vši

Drobní parazité se často šíří zejména ve školách a školkách, a pokud vši u svého dítěte neodhalíte včas, můžete se jimi nakazit také. Díky moderním preparátům se lze s vešmi snadno vypořádat. Pokud ale zůstanou na hlavě delší dobu, mohou jejich kousance zanechat svědivé rány, které zcitlivují pokožku hlavy a to může vyústit i v bolesti. Odstraňte vši a máte po problémech.

Obrázky: Freepik