Boty jsou vizitka člověka. Způsoby ručního a klasického praní

Boty jsou vynálezem lidstva a mnoho bychom toho bez nich neudělali. Máme je neustále na sobě a každý den je používáme na mnoho různých činností. Někteří lidé mají bot extrémně mnoho a na každou činnost používají jiné. V každém případě jsou boty náchylné k tomu, že se na nich postupně zachytává špína stejně jako na oblečení. Na botách je to samozřejmě silnější.

Boty jsou vizitka

Každý máme své oblíbené boty, u kterých chceme, aby nám sloužily, co nejdéle. Pro to je ovšem nutné se o ně náležitě starat a pečovat o ně. A to platí plně pro všechny druhy bot. Nicméně u sportovních je pravděpodobnost zašpinění opravdu vysoká. Navíc se nám v nich potí nohy, takže zde nečistíme jen špínu vně, ale také pach uvnitř. Na očistu bot existují dva způsoby: v pračce nebo ručně.

Jiný materiál, jiný přístup

Pokud máte sportovní boty, které jsou vyrobené z textilu, kůže, semiše nebo z plastu, znamená to, že pro každý druh textilu, resp. materiálu, musíte zvolit speciální způsob. Například modely ze semiše  by neměly přijít do kontaktu s vodou. Pro jejich čištění je tak potřeba využít speciální sprej, který zakoupíte ve specializovaném obchodě s obuví.

Ruční praní

Před ručním čištěním odstraňte tkaničky a vložky a zbavte boty všech nečistot. Vyberte vhodný čistící prostředek a udělejte z nej roztok. Do vody boty na půl hodiny vložte před tím, než začnete čistit. Následně pomocí kartáče a roztoku vyčistěte opatrně boty, a nakonec je opláchněte pod tekoucí vodou. 

Praní v pračce

Při praní v pračce opět vyjměte tkaničky a vložky a vykartáčujte boty vhodným prostředkem. Boty vložte do speciální síťové tašky, aby nedošlo k poškození pračky. Perte při teplotě 40 °C a zakažte programu odstřeďování a sušení. U kožených bot volte teplotu max 30 °C. V případě zápachu použijte při praní ocet. Vždy postupujte opatrně a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Obrázky: Pixabay