Časné projevy zánětu slepého střeva, při kterých byste měli vyhledat lékaře

Apendicitida čili zánět slepého střeva je vůbec nejčastějším důvodem chirurgických zákroků a hospitalizací pacientů. Tento problém postihuje každého dvacátého člověka ve věku mezi deseti a třiceti lety. Operativní odstranění slepého zakončení tlustého střeva však není nezbytně nutným zákrokem, pakliže si vznikajícího zánětu všimnete včas a stihnete se podle toho zařídit. V raných fázích je možné se zánětu snadno zbavit i bez skalpelu. Proto je ale vhodné znát způsoby, jakými o sobě dává apendix vědět, chystá-li se vbrzku zanítit.

Bolest břicha

Bolest je vždy špatné znamení. Vyskytuje-li se v pravé dolní části břicha nedaleko k pravému tříslu a navíc se zhoršuje při zakašlání nebo při chůzi, je to velmi dobrý signál toho, že se s apendixem děje něco špatného.

Bolest v pupku

Často se bolest úplně přesune na jiná místa břicha, zejména právě do oblasti kolem pupku, případně v tomto místě začíná předtím, než se přemístí vpravo dolů.

Bolest zad

Zanícená tkáň bolí do všech stran, a proto můžete pociťovat bolest nejenom v břiše, ale také v tomtéž místě v zádech a může vystřelovat až do konečníku.

Bolest při stlačení

Pokud jsou výše zmíněné bolesti slabé, anebo odezněly, ale vy máte stále podezření, že byste mohli mít zánět slepého střeva, zkuste prsty jemně zatlačit v oblasti dolní části břicha a hned uvolněte. Pokud pocítíte ostrou bolest, měli byste se co nejdříve poradit se svým lékařem.

Bolest při močení

Zánětlivé procesy mají nepříjemnou tendenci šířit se do okolních tkání. Proto zanícený apendix, který se nějakou chvíli neléčí, může postihnout i močové cesty, což se někdy projevuje bolestí při močení.

Zažívací potíže

Nadýmání a potíže s vyprazdňováním bývají častým průvodním jevem zánětu ve střevech. Může se objevit také nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu.

Horečka

Častým příznakem infekce je vznik mírné až vysoké horečky, která často za krátko odezní. Tento příznak byste neměli přehlédnout.

Obrázky: Freepik