Přes veškerou snahu se nedaří zhubnout a vy nevíte důvod. Časté příčiny, proč jdou kila nahoru a co s tím dělat

Máte pocit, že žijete ze vzduchu, takřka nejíte, ale kila jdou stále nahoru? Každé stoupnutí na váhu je jen dalším šokem, ale hmotnost prostě letí vzhůru. Je nejvyšší čas se zastavit a zanalyzovat životní styl a udělat ve svém životě změny, které napomohou vrátit váhu do normálu. Jakých šest důvodů může stát za tím, že kila přibývají a co je zapotřebí s tím udělat?

Spánková deprivace i nadbytek spánku

Spánek je relaxační fáze organismu, kdy dochází k útlumu mentálních i motorických funkcí, slouží pro regeneraci a obnovu kognitivních funkcí. Jeho délka má vliv na zdraví a bezpochyby ovlivňuje také hmotnost. Při nedostatku i nadbytku spánku dochází k narušení metabolických funkcí, což má za následek kolísání váhy nebo přibírání. Je proto nutné se zaměřit na spánkový režim a dodržovat každodenní odpočinek. Podle National Sleep Foundation by:

  • Školou povinné děti ve věku 6-13 let měly spát 9-11 hodin
  • Náctiletí pak 8-10 hodin
  • Dospělí 7-9 hodin
  • Senioři nad 65 let 7-8 hodin

Nehledě na počet hodin je důležitá také kvalita spánku. Pro zlepšení jeho kvality se doporučuje vyvětrat před spaním a nespat v přetopené místnosti. Taktéž je vhodné jít spát nejdříve dvě hodiny po jídle a vypnout v místnosti veškerou elektroniku.

Vynechávání hlavních jídel

Méně jídla, více kil dolů? Tomuto trendu podléhá mnoho lidí, ale opak je pravdou. Vynecháváním jídel kila letí vzhůru ještě větší rychlostí, protože dochází ke zpomalení metabolismu, navíc nedostatek potravy vede tělo k tomu, že si začne tuk hromadit pro horší časy. Vhodné je dodržovat pravidelný stravovací režim s 3-5 jídly denně, jejichž základem jsou celozrnné výrobky, zelenina a ovoce. Nezbytné je dodržovat správný pitný režim s příjmem tekutin o objemu asi 2 litrů. Doporučuje se voda a bylinkové čaje. Naopak je nutné vyloučit sycené slazené limonády a kofeinové nápoje.

Stres a velké životní změny

Pod nadváhou je často podepsaný stres, kdy velká psychická nebo emocionální zátěž vede k přílišnému zatížení organismu. Často k výkyvům váhy dochází při změně práce nebo při stěhování, neméně zásadní jsou životní události, jako jsou svatba nebo rozvod, případě péče o děti. Vždy je nutné si najít ventil pro stresové momenty, může se jednat o sport, meditaci nebo koníček. Vhodné jsou různé wellness procedury nebo příjemná koupel. Nižších hladin stresu lze docílit pomocí fyzických aktivit, začít lze s chůzí, jízdou na kole nebo plaváním.

Věk a zpomalování metabolismu

Dalším důvodem, proč přibíráte na váze, může být věk. S každým dalším rokem navíc se totiž zpomaluje metabolismus a pro udržení optimální hmotnosti je nutné upravit jídelníček nebo pozměnit způsob života. Vhodné je zařadit fyzické aktivity, zpočátku se hodí chůze, cvičení jógy nebo plavání několikrát týdně.

Snídaně je základ dne

O tom, že snídaně se nemá vynechávat a má být základním kamenem celého dne jistě víte. Proč tedy snídáte narychlo u benzínové pumpy či před obrazovkou počítače koupené pečivo s párkem uvnitř nebo sladký koláček z pekárny hned vedle kanceláře? Nevyvážená snídaně je jedním z důvodů, proč ručička váhy se vzpírá jít dolů. Ze snídaně si udělejte rituál a připravte si bohaté a vyvážené jídlo s množstvím celozrnných výrobků a ovoce, aby tělo dostalo dostatek vlákniny i vitamínů a minerálů.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Při nedostatku potřebných živin a vlákniny, vitamínů a minerálů je tělo oslabené, špatně fungující metabolismus pak způsobuje horší vstřebávání důležitých látek, a naopak vede ke kilům navíc. Náprava je snadná, stačí změnit jídelníček a přidat výživné látky, celozrnné výrobky a luštěniny pro doplnění vlákniny, ovoce a zeleninu pro zvýšení příjmu vitamínů, zejména „déčka“, a minerálů, zapomenout by se nemělo na dostatek hořčíku a železa.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Powerofpositivity.com