Často opomíjený, nenápadný projev rakoviny plic

Rakovina plic je jedním z nejsmrtelnějších onkologických onemocnění, které každoročně připraví o život tisíce lidí. Pět let poté, co je nemoc diagnostikována, přežije necelá čtvrtina pacientů, protože příznaky této nemoci se obvykle projevují až poté, co rakovina metastázuje a pro mnohé pacienty už je pak příliš pozdě. Přesto však existuje jistý jemný a poměrně nenápadný příznak, který vás může varovat, že se děje něco, co by nemělo.

Rakovina se projevuje nenápadně, pak už bývá pozdě

Základní příznaky všech typů rakovin jsou vesměs podobné. Jedná se o stálou únavu, náhlý úbytek tělesné hmotnosti a v případě rakoviny plic se mohou přidat i vytrvalé bolesti hlavy a zad.

Pacient, jehož organismus je zasažen rakovinou, může pociťovat bolesti i v jiných částech těla, protože rakovinné buňky se šíří prostřednictvím lymfatického systému. Než však dojde až k tomuto příznaku, bývá obvykle příliš pozdě, protože v tu chvíli už rakovina metastázovala a zasáhla celé tělo.

Nenápadné projevy rakoviny plic vás mohou zachránit

Pokud ale zažíváte dlouhotrvající kašel bez jasného důvodu, který stále nepřechází, možná byste měli navštívit svého lékaře. Kašel je totiž často prvním příznakem rakoviny plic, nicméně proto, že čas od času kašle úplně každý, často bývá obtížně rozeznatelné, kdy se jedná o nevinné podráždění sliznic v krku a kdy už je načase bít na poplach. Je to pochopitelné, protože vleklý kašel často provází jak nachlazení, tak i akutní či chronickou bronchitidu a není neobvyklé, že kašel přetrvává i nějakou chvíli poté, co jste se nachlazení či zánětu průdušek zbavili.

Jestliže ale trpíte na tvrdošíjný dráždivý kašel nebo i vlhký kašel, kdy vykašláváte větší množství hlenu nebo dokonce krev, aniž byste předtím měli potíže s nachlazením, bylo by více než vhodné poradit se s lékařem.

Obrázky: Freepik