Cestování se psem v autě. Nebezpečí při sezení na předním sedadle

Ať už jedete se svým psem na výlet či ho vezete k veterináři, je dobré dbát na bezpečnost nejen svou, ale i svého chlupatého kamaráda. Ačkoliv psiska velmi rádi jezdí na předním sedadle, kde mohou sledovat cestu a míhající se krajinu, není to právě nejbezpečnější místo, na kterém byste svého chlupáče chtěli mít v případě nehody. A nemusíte ani přímo bourat. Nebezpečné na tomto místě může být pro psa i jen trochu prudší brzdění.

Nepřipoutaný pes je v ohrožení i při běžné jízdě

Zatímco člověk se pohodlně a pevně usadí do sedadla a připoutá se bezpečnostním pásem, tělesná stavba psa nic takového neumožňuje. Pakliže tedy jede na předním sedadle (na zadním sedadle to ale platí také), jeho pozice je vrcholně nestabilní. To je také důvod, proč se psi stávají oběťmi dopravních nehod mnohem častěji, než jejich dvounozí kamarádi.

Pokud už jste někdy takto vezli psa a dostali jste se do situace, kdy jste museli prudce sešlápnout brzdový pedál, jistě sami velmi dobře víte, jak nebezpečně se váš psík na sedadle „roztancoval“. Setrvačnost brzdícího vozidla totiž i čtyřnožce dokáže vychýlit z rovnováhy tak, že se může začít nekontrolovatelně pohybovat po kabině vozu a moc ošklivě si při tom ublížit. Když pak dojde k opravdové dopravní nehodě, nemá pes v tu chvíli nejmenší šanci přežít.

Jak psa za jízdy zabezpečit?

Už při nárazu v rychlosti 30 kilometrů v hodině je pes vymrštěn setrvačností přímo proti palubní desce či čelnímu sklu a jeho šance na přežití jsou minimální. A pokud už přežije, velmi závažně si ublíží a obvykle není dále schopen běžného života.  I to je důvod, proč je převoz nezabezpečeného psa policisty tvrdě postihován a pokutován.

Samotné umístění psa na zadní sedadlo zdaleka nestačí. Ani tam totiž není ani on ani řidič ušetřen nebezpečných důsledků případné autonehody, což ostatně ukazují nesčetné crash testy, jejichž videozáznamy jsou dostupné na internetu. Proto je potřeba pořídit speciální přepravní ukotvení pro psy, které umožňují v případě malých psů umístit je do bezpečných boxů a připoutat je bezpečnostním pásem. V případě velkých plemen je zdaleka nejbezpečnějším způsobem pořídit speciální přepravní box do kufru auta, který dokáže psa ochránit zdaleka nejlépe.

Obrázky: Pixabay