Čínský prezident podporuje vyšetřování WHO pro zjištění původu pandemie

Čína podporuje komplexní přezkoumání globální reakce na šíření pandemie covid-19 vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). V pondělí 18. května to potvrdil čínský prezident Xi Jinping během videokonference se členy rady zdravotníků. O nezávislé a nestranné prošetření světové reakce na pandemii požádala Evropská unie během Světového zdravotnického shromáždění v Ženevě. Podle agentury AFP se proti rozhodnutí nepostavila žádná ze 194 členských zemí.

Čína s vyšetřováním souhlasí, ale až po zkrocení pandemie

Ženevské zasedání Světového zdravotnického shromáždění bylo věnováno rezoluci Evropské unie, kde se členské státy dožadují nezávislého, nestranného a kompletního prošetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala Světová zdravotnická organizace. Jako cíl je přitom uvedeno zlepšení schopnosti mezinárodního společenství předcházet pandemiím a lépe se připravit na případný příchod podobných krizí v budoucnu.

Přestože s tímto šetřením souhlasily všechny členské země včetně Číny, kde se virus objevil jako první, zatímco některé státy v čele s USA žádali okamžitě s šetřením začít, právě Čínský prezident Xi Jinping se vyjádřil v tom smyslu, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru pod kontrolu a až pak zahájit vyšetřování. To podpořil i generální tajemník OSN António Guterres, který při zahájení zasedání uvedl, že nezávislé vyšetřování sice podporuje, nicméně nyní na něj prý není ta správná chvíle. Šéf WHO nicméně dodal, že celou akci při nejbližší příležitosti nařídí.

Trump vyčítá, že je WHO „pročínská“

Rezoluce Evropské unie rovněž žádá spravedlivý přístup k vakcíně proti koronaviru SARS-CoV-2, která v budoucnu vznikne. Zástupci chudších zemí se totiž obávali, že k očkování se nejprve dostanou bohaté státy a na chudší se nedostane. Bohaté státy totiž už nyní na světových trzích skupují léky, u nichž existuje naděje, že by mohly proti covid-19 fungovat.

USA krátce po vydání rezoluce vydaly prohlášení, podle něhož by mělo avizované vyšetřování přinést kompletní a transparentní porozumění, z jakého zdroje virus opravdu pochází, stejně jako revizi sledu událostí a rozhodovacího procesu Světové zdravotnické organizace, již americký prezident Donald Trump dlouhodobě obviňuje z nadržování čínské straně. Pokud by WHO pro USA dostatečně důvěryhodně neprokázala svou nestrannost vůči Číně, hrozí Trump zastavit její financování a přehodnotit své členství v této organizaci.

Obrázky: Freepik