Čistič skla nikdy nepoužívejte na tyto druhy povrchů

Okena a podobné čističe se jeví jako účinné univerzální čisticí prostředky. Tak to ale úplně není. Tato kapalina jasně modré barvy je užitečná k čištění skleněných povrchů, jako jsou okna, zrcadla či prosklené sprchové kouty. Existuje ale několik druhů předmětů a povrchů, na které je okena a podobné produkty zásadně a naprosto nevhodná. Jedná se totiž o velmi silný a agresivní alkoholový rozpouštěč, který dokáže spoustu předmětů i úplně a nevratně zničit.

Obrazovky

I kdyby se vám to zdálo jako nejúčinnější a nejrychlejší řešení, nikdy nepoužívejte okenu k čištění displejů a obrazovek notebooku, televize ani mobilního telefonu. Jistě, otisky prstů a jiné nečistoty by určitě odstranil, ale s nimi by šla dolů i lesklá vrstva obrazovky a zůstal by vám doživotní mat. A to je docela drahá legrace. Proto k čištění použijte hadřík z mikrovlákna a nejlépe originální čistič na displeje.

Pokožka

Nedávno oběhl internet videotip zaměřený na lidi používající samoopalovací krémy, s nimiž to čas od času přeženou. Supermodelka Ashley Graham na videu radí lidem, aby si kůži vyčistili prostředkem na okna. No, nic proti supermodelce, ale tohle vážně není dobrý nápad. Je to velmi agresivní preparát, který nejen že kůži extrémně dehydruje, ale může vést až k podráždění či dokonce popálení vaší pokožky. A to je rozhodně něco, co nechcete.

Směs s bělidlem

Nemíchejte nikdy okenu se savem. Ani na superodolné skvrny. Způsobili byste chemickou reakci, která vytváří látku zvanou chloramin, která je pro lidské i zvířecí zdraví extrémně škodlivá. Takže pozor na to.

Žulové desky

Pokud chcete vyčistit náhrobky či jiné žulové desky, nikdy k tomu nepoužívejte okenu. Je příliš agresivní a tento porézní kámen, stejně jako mramor, by to mohlo trvale poškodit. Spolu s nečistotou byste mohli „vyčistit“ i ochrannou vrstvu kamene, což by způsobilo vyblednutí kamene a neustále špinavý vzhled.

Dřevo

Tu a tam se doporučuje použít malé množství okenního čističe do směsi na mytí parket nebo laminátových podlah. Neměli byste jej ale používat na jemné dřevěné povrchy, protože na nich může zanechat ošklivé skvrny.

Okna auta

Jen velmi málo lidí tuší, že by okna auta neměli čistit běžnou okenou. Může to způsobit pruhy a mlhavé skvrny. Nehledě na to, že obsažený čpavek v čističi může skla okna vážně poškodit a ty se tak za nějaký čas rozloupnou a rozpadnou.

Obrázky: Freepik