Varovné příznaky možného nástupu deprese

Mor 21. století, jak se depresi přezdívá. Skutečná nemoc ohrožující náš zdravotní stav. Dá se léčit, nicméně první krok, jak se zbavit problémů, je pochopit, že depresí vůbec trpíte. Existují určité příznaky, o kterých by měl každý vědět, aby je mohl správně identifikovat a poradit se poté se svým lékařem. Zde vám přinášíme některé z nich.

Cítíte se na dně a unaveni?

I přesto, že se vaše životní rutina nijak nezměnila, trpíte nedostatkem energie již delší dobu a bezdůvodně. Cítíte se unaveni čerstvě po probuzení.

Máte pocit, že jste k ničemu a nezasloužíte si žít?

Máte ze sebe pocit, že jste zbyteční a trpíte sebevražednými myšlenkami. Možná přestanete mít strach ze smrti, protože nikde nevidíte smysl života.

Máte problémy se soustředěním a pamětí?

Začínáte zapomínat na důležité věci a nemůžete si vzpomenout na známá jména či telefonní čísla. Máte potíže někoho delší dobu poslouchat nebo číst knihu, protože se nemůžete plně soustředit na to, co se kolem vás děje.

Stále častější problémy se spaním

Buď trpíte nespavostí, nebo naopak prospíte celý den. Dokonce i po dlouhé noci strávené v posteli se vám chce stále spát. Nemáte žádnou energii a máte pocit, že byste mohli ležet v posteli nebo na gauči celé dny.

Váhové výkyvy

Náhle přiberete a hned vzápětí zhubnete. Zároveň můžete mít extrémní chutě k jídlu a následně se cítit neustále hladoví bez ohledu na to, kolik toho sníte. Nebo také přestanete cítit hlad úplně.

Není nic, co vám dělá radost?

Věci, aktivity ani lidé, které jste milovali, vám nepřinášejí žádnou radost do života. Jste stále znudění, unavení a nemáte touhu věnovat se svým koníčkům nebo setkat se s blízkými přáteli.

Máte pokleslou náladu?

Cítíte se neustále smutní, zaplavení úzkostí nebo podráždění. Přitom nemůžete nikde najít jasný důvod, proč tomu tak je.

Vaše zdraví se zhoršuje

Náhle pociťujete bolesti, nejčastěji v kloubech nebo zádech, také se mohou vyskytnout problémy se zažíváním. Nic z toho pro vás nemá vysvětlitelné důvody a potíže neodeznívají ani s odbornou lékařskou péči.

Nezapomínejte, že všechny tyto příznaky deprese by měly být nepřetržité. Pokud jimi začnete trpět vy nebo někdo vám blízký, je nutné promluvit si s lékařem, který může zkontrolovat stav vaší mysli a přejít ke správné léčbě.

Jak depresi léčit a lze ji vůbec předejít?

Na základě konkrétní situace pacienta se lékař může rozhodnout pro léčbu pomocí medikamentů nebo klasických sezení. Léčba také může zahrnovat fyzickou aktivitu, světelnou terapii, zvířecí terapii, elektromagnetickou stimulaci a další jiné druhy.

Existuje řada studií, které se snaží představit metody prevence deprese. Jedna z nich uvádí, že například některé formy sezónních depresí se mohou léčit vyšším příjmem vitamínu D. Ovšem je třeba se nejdříve vždy poradit s lékařem.

Odborníci doporučují, aby lidé patřící do rizikových skupin deprese chodili na pravidelné konzultace k lékařům, protože jakékoliv onemocnění se vždy lépe poráží, začne-li se řešit hned v rané fázi.

zdroj: brightside.me