Co se nám snaží tělo říct při svědění očí

Oční sliznice i pokožka kolem jsou velmi citlivé a jemné a velmi snadno se podráždí a dostanou se jimi skrz i nepřátelské mikroorganismy. Pokud máte ve zvyku často si mnout či škrábat oči, okamžitě to zastavte. Tento zlozvyk vám může v dlouhodobém horizontu pěkně zavařit.

Svědění je nepříjemná věc, to je jasné. A nepoškrábat se je úkol hodný hrdiny. V případě očí ale zkuste odolat, vysloužit si tím můžete potíže s rohovkou, narušení zraku a můžete skončit až na operačním stole. Na rozdíl od ostatních částí těla, kůže v oblasti očí je velmi jemná a tenká a silný tlak dostatečně neutlumí. Časté svědění očí navíc mívá příčiny, které je zapotřebí vyřešit jinak, než pouhým podrbáním se.

Možných příčin svědění je více a mohou být i závažné

Pálení a svědění očí bývá nejčastěji způsobeno prostou alergickou reakcí nebo cizím tělesem. Příčiny mohou být ale různorodé i nebezpečné pro váš zrak. Příčin může být hned několik a svou povahou jsou různě závažné. Na vině mohou být závažné potíže, jako jsou bakteriální infekce, syndrom suchého oka či zelený zákal. Nejčastější příčiny však bývají pouze čtyři.

Únava

Vůbec nejčastější příčinou potíží s očima je jejich únava. Neustálé strnulé zírání do blikajících monitorů a obrazovek televizí a dalších displejů je pro oči namáhavé. Potíže může způsobit i nedostatek spánku, čtení v nevhodných světelných podmínkách nebo řízení automobilu na dlouhé vzdálenosti bez zastavování, během kterého se oči několik hodin intenzivně soustředí na cestu.

Potíže může způsobit i dlouhodobý pobyt v nevhodně osvětlených místnostech, zejména světlo zářivek bývá pro některé lidi obtížně snesitelné. Nemalou roli pak hraje také stres nebo i poškrábané nebo nevhodně silné dioptrické brýle.

Vnější vlivy

Zakouřené, suché nebo prašné prostředí velmi často může způsobit potíže s očima a pokud se v takovémto prostředí nacházíte pravidelně, například v práci, můžete si zadělat na chronické nemoci očí. Potíže mohou nastat i při krájení cibule, potápění s otevřenýma očima v chlorované nebo slané vodě.

Alergie

Svědění a pálení očí může mít na svědomí také alergie nebo senná rýma. Mohou za to zejména pyly různých druhů rostlin, prach a další látky, na které organismus alergiků přehnaně reaguje a kromě očních potíží vyvolávají i řadu dalších problémů.

Cizí těleso

Řasa, prach nebo kontaktní čočky mohou způsobit podráždění oka a jeho zarudnutí, pálení a svědění. Cizorodá tělesa lze odstranit a na čočky používat jemnější fyziologický roztok.

Obrázky: Freepik