Co se vám pejsek snaží sdělit. Naučte se s ním komunikovat pomocí řeči jeho těla

Pro komunikaci s lidmi jsou velmi důležitá slova, ale u psů to funguje jinak. Psi vyjadřují emoce prostřednictvím řeči těla a zvuků. I když se vám může zdát, že pes rozumí vašim slovům, ve skutečnosti daleko spíše rozumí tónu vašeho hlasu, řeči vašeho těla, vašim postojům, výrazům apod. Když toto víte, může být komunikace se psem daleko snadnější.

Lapání po dechu

Pokud je pes klidný, dýchá velmi tiše a nenápadně. Ve skutečnosti to může být tak nepostřehnutelné, že byste to mohli velmi snadno přehlédnout. Psi dýchají mírně a neslyšitelně, když jsou šťastní nebo spokojení. Jakmile se však dostanou do stavu vzrušení, nadšení nebo nervozity, jejich dýchání se prohloubí a je daleko slyšitelnější. Těžké lapání po dechu je něco, čemu je třeba věnovat zvláštní pozornost. Je to známka toho, že s vaším psem může být něco špatně. Psi budou hlasitě dýchat, pokud se přehřívají nebo se necítí z nějakého důvodu zcela komfortně. Když si všimnete, že váš pes lapá po dechu, nechte ho odpočívat a snažte se ho ochladit. Pokud tento stav přetrvává po delší dobu, zavolejte svého veterináře a naplánujte si u něj kontrolu, abyste se ujistili, že neexistují žádné závažné zdravotní problémy.

Kňučení

Kňučení je obtížné přesně vysvětlit. Říká se, že kňučení může být psí způsob, jak o něco požádat, nebo si získat pozornost svého majitele. Pes může být také vzrušený nebo se cítit plný energie a chtěl by vyrazit ven. Někteří psi ale kňučí také v reakci na strach nebo stres. Zraněný nebo nemocný pes může také kňučet, aby vyjádřil své nepohodlí. Proto je důležité hledat další příznaky, abyste zjistili, proč váš pes kňučí.

Štěkání

Štěkání je pro lidi většinou nepříjemné a nežádoucí. Váš pes se snaží vyjádřit sám sebe a je to pro něj jediný způsob, jak může dostat své pocity ven. Štěkání psů má různé výšky tónu a různou intenzitu. Nepřetržité rychlé štěkání je často výstrahou. Váš pes si možná všiml někoho na jeho území a chce vás také informovat o jeho přítomnosti a o tom, že může hrozit nějaké nebezpečí. Hlasité hluboké štěkání často varuje před cizími lidmi. Pokud pes štěká skutečně nahlas a zoufale, je to často volání o pomoc. Pes může být zraněný nebo se skutečně cítí být v ohrožení života.

Srst

Psi komunikují ale i jinak než jen pomocí zvuků. Hodně napoví třeba to, jak vypadá jejich srst. Pokud si nejste jisti, co si o vás pes myslí, vyplatí se sledovat jeho kožich. Pokud si všimnete zvedání chlupů na zadní straně hlavy, krku nebo těla (podobně jako kočka), pes vám sděluje, že chce, abyste si drželi odstup. Může být třeba nervózní nebo naštvaný. Je to způsob, jakým jejich tělo nastavuje svému okolí jasnou stopku, která vám říká, že se s vámi necítí dobře. Toto agresivní chování nemusí nutně směřovat vůči vám, ale v takovém případě je vždy dobré být na pozoru a psa neobtěžovat vaším dotekem nebo jiným kontaktem. Čich a sluch psa jsou mnohem lepší než lidské, proto váš pes může vnímat i věci, které vy vůbec tušit nemůžete.

Ocas

Ocas psa je plný ukazatelů, které vám napoví, jak se pes cítí. Vidíte vrtící se ocas? Pokud je to tak, váš pes je pravděpodobně šťastný nebo plný energie. Je naopak stažený a zastrčený mezi nohama? To je známkou strachu a může znamenat, že je pes nervózní či se necítí dobře. Varovný vztyčený ocas znamená, že váš pes něco znepokojivého zavětřil a chce to prověřit. Tento postoj je často signálem pro lovecké psy, že kořist je blízko a měli byste být zticha a přistupovat opatrně. Může to být také známka toho, že se váš pes snaží ukázat dominanci tím, že zabírá více prostoru.

Držení těla

Celkový postoj těla vašeho psa vás často upozorní na jejich pocity nebo záměry. Když se pes od vás drží dál a krčí se k podlaze, je to jasná známka strachu a obav. Pokud si všimnete, jak se jeho svaly napínají a vypadají, jako by se snažily vypadat větší, pak se pes snaží ukázat svou dominanci a zapůsobit na vás svou silou. Pokud se váš pes cítí klidně, bude mít také velmi uvolněný postoj těla. Všechny nohy budou stát rovně na zemi a neuvidíte žádné napjaté svaly.

Hlava

V závislosti na plemeni očekávejte rozdíly ve tvarech a velikostech hlav. Některé uši jsou dlouhé a pokleslé, jiné jsou krátké a vztyčené. Bez ohledu na to, jak vypadají uši, oči nebo tlama psa, můžete se naučit hodně o řeči těla psa sledováním postavení jeho hlavy. Poloha hlavy může být také známkou toho, že se váš pes snaží vám porozumět. Všimli jste si někdy, že váš pes mírně nakloní hlavu, když s ním mluvíte? Toto je často jen jedno z opatření, které mu umožňuje vás lépe slyšet a vnímat vaše povely.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hillspet.com