Co všechno obsahuje vesmír, který nás děsí i fascinuje

Hořící koule plné plynu, díry pohlcující světlo a jiné věci, hvězdy vyrobené z diamantů a spousta dalšího, které dělají z našeho vesmíru strašidelné, ale úžasné místo. Vesmír je plný záhad a už od počátků věků se jej člověk snaží pochopit. Přestože lidstvo ušlo už dlouhou cestu, s každým dnem se objevují nové a nové případy k vyřešení.

Mléčná dráha

Dnes večer, až Slunce zapadne, se pokuste pořádně prohlédnout oblohu. V závislosti na tmě, můžete pravděpodobně vidět několik tisíc hvězd pocházejících z naší vlastní galaxie – Mléčné dráhy. Pokud se podíváte detailněji, je možné, že uvidíte jednu z mnoha galaxií, která není ta naše, jež můžete zahlédnout pouhým okem.

Alkoholový mrak ve vesmíru

Vy, kteří uvažujete o otevření vlastní hospody, není pravděpodobně lepší místo než je Střelec B. Mezihvězdný oblak plynu a prachu, vzdálený 26 000 světelných let od nás, obsahuje více než miliardu miliardy miliard litrů vinylalkoholu. Ačkoli není tak úplně pitný, jedná se o důležitou organickou směs, která je rozhodující pro existenci života.

Ponziho iluze

Všimli jste si někdy, jak vypadá měsíc mnohem větší, je-li přímo na horizontu? Tento jev je známý jako Ponziho iluze, kdy váš mozek „nafoukne“ velikost měsíce, aby se zdál větší než ve skutečnosti je. Nevěříte tomu? Příště, až se podíváte na obrovsky vypadající měsíc, vše ostatní si zakryjte rukama a sami uvidíte, jak se začne zmenšovat.

Plavající Saturn

I přesto, jak je Saturn velká planeta, kdybyste jej vložili do sklenice s vodou, plaval by. Je to proto, že jeho hustota je 687 g na cm krychlový, zatímco hustota vody je 998 g na cm krychlový. Sklenice by ovšem musela dosahovat velikosti o průměru více než 120 000 km.

Země má více než jeden měsíc

Ovšem ne tak doopravdy. Jedná se spíše o rádoby měsíce. Vědci objevili několik asteroidů, které víceméně následují pohyby Země kolem Slunce.

Sluneční paprsky na kůži jsou staré 30 000 let

Zatímco většina z nás ví, že světlo, které zasáhne Zemi, musí urazit 150 miliónů km za 8 minut mezi naší kůží a povrchem Slunce, energie těchto paprsků začala svůj život už před 30 000 lety hluboko v jádru Slunce. Stvořeny byly intenzivní reakcí na jadernou syntézu a strávily více než tisíc let na povrchu Slunce.

Velký vůz není souhvězdí

Spíše se jedná o skupinku hvězd. Na noční obloze je pouze 88 oficiálních souhvězdí a vše ostatní, včetně Velkého vozu, jsou právě tyto malé skupinky hvězd. Konkrétně Velký vůz představuje 7 nejjasnějších hvězd Velké medvědice.

zdroj: list25.com