Covid-19: Trump kritizuje města a státy, které žádají o federální pomoc, aby nahradily ztráty

Spojené státy americké vyčlenily miliardy dolarů na pomoc státům postiženým krizí kolem pandemie koronaviru. Některé státy a města ale tento balíček opomíjí a ty nyní žádají vládu o finanční pomoc. Na pondělní tiskové konferenci prezident Donald Trump tyto státy nevybíravě kritizoval a na svém Twitteru prohlásil, že by tyto státy raději nechal zkrachovat, než by jim přispěl jediný dolar. Zdůvodňuje to špatným hospodařením daných států a měst, které jsou prý bez výjimky pod vedením členů Demokratické strany, která je s Trumpovými Republikány v opozici.

Daňoví poplatníci by neměli podporovat demokratická města

„Proč by měli lidé a daňoví poplatnícive Spojených státech zachraňovat špatně spravované státy, například Illinois, a města, ve všech případech spravované demokraty, když většina ostatních států pomoc nehledá?“ napsal Trump na Twitteru provokativní post.

Američtí starostové a guvernéři čelí obří finanční krizi. Pandemie koronaviru na celém území Spojených států způsobila 960 000 nakažených lidí a 55 000 z nich připravila o život. Nařízení dodržet dvoumetrové rozestupy mezi lidmi sice omezily šíření viru, nicméně zamezily lidem možnost chodit do práce, vydělávat peníze a podílet se tím na ekonomice.

Republikáni chtějí města nechat zkrachovat

Kongres vyčlenil na pomoc federálním státům a regionálním vládám 150 miliard dolarů, ale guvernéři požádali o dalších 500 miliard. Města a kraje po vládě požadují 250 miliard dolarů na pokrytí nákladů na snížení škod způsobených pandemií a na vyrovnání ztracených příjmů během krize.

Donald Trump je členem Republikánské strany a v listopadových volbách bude kandidovat na opětovné zvolení do čela státu. Podle všeho se prezident rozhodl podpořit republikánského senátora Mitche McConella, který se minulý týden v jistém konzervativním rádiu nechal slyšet, že je pro, nechat státy zkrachovat.

Obrázky: Jonathan Ernst / Reuters