Desetiminutové cvičení ke správnému držení těla

Nesprávné držení těla vede k celé škále fyzických potíží od bolestí hlavy až po nedostatečný krevní oběh, poruchy trávení a neurologické problémy a mnoho dalších. Prakticky celý organismus je ovlivňován tím, jak špatně sedíme u počítačů, na gaučích či ve svých autech, kde obvykle většina z nás tráví největší množství času. I když si v některé fázi člověk špatné držení těla začne uvědomovat, je velmi obtížné jej pouhou vůli vylepšit a uvést vše do pořádku. Tělo si totiž už za tu dobu zvyklo mít svaly, úpony i kosti v nějaké pozici, kterou považuje za výchozí a pohodlnou a nyní se mu těžko bude přecházet zpátky. Připravili jsme pro vás proto desetiminutovou sérii jednoduchých cvičení, které vám umožní rozvinout dobré návyky a vrátit svému tělu správný postoj.

Jak zjistím, zda držím tělo správně?

Položte si na hlavu knihu a zkuste s ní dělat různé aktivity tak, aby kniha nespadla dolů. Pokud se v této pozici cítíte pohodlně, nejspíš držíte tělo správně. Pokud cítíte napětí či nepohodlí, vaše tělo je zvyklé držet jinou, nesprávnou pozici.

Postavte se zády ke zdi tak, aby se paty, lýtka, hýždě, ramena a hlava dotýkaly stěny. Kříž by měl mírně odstávat. Pokud je tento postoj pro vás obtížný, aspoň třikrát týdně cvičte následující cviky.

Zvedání rukou proti zdi

Postavte se vzpřímeně ke zdi, jak bylo popsáno výše, a předpažte. Zvedněte ruce nad hlavu, aniž byste se prohnuli v zádech. Opakujte desetkrát.

Pohyb kyčle

Pohybujte boky zezadu dopředu, přitom držte ruce nad hlavou a protahujte svaly kolem žaludku. Každou pozici držte 10 sekund a opakujte desetkrát.

Cvičte s páskou

Uchopte elastickou pásku, předpažte, otevřete ruce doširoka a zase je zavřete. Udržujte rovná záda. Desetkrát opakujte.

Cvičte se závažím

Uchopte do každé ruky poněkud těžší činku a zvedněte je před sebe. Držte záda rovně a choďte vpřed malými, ale co nejrychlejšími krůčky, aniž byste pohnuli páteří. Cvičte minutu, dejte si pauzu a opakujte.

Most

Lehněte si na záda a nohy ohněte v kolenou. Zvedněte pánev tak, aby byla v jedné přímce s rameny i koleny. Vydržte 90 až 120 sekund a uvolněte. Postupem času zvyšujte počet opakování.

Obrázky: Freepik