Dětem patří do ruky hračky, ne elektronika. Podpoříte tak jejich přirozený vývoj

Žijeme v době, kdy mají moderní technologie stále větší místo v našich životech. Nemělo by se však zapomínat na to, že dětem do rukou elektronika zatím nepatří. Potřebují si rozvíjet fantazii, učit novým věcem a získávat zkušenosti úměrné jejich věku.

Důraz na smyslový a motorický vývoj

Pro dítě je velmi důležitý jeho vývoj, který ho následně ovlivňuje v celém jeho životě. Čím lépe se dítě vyvíjí v dětství, tím lépe se mu může dařit v budoucnu. Podle pediatrů jsou pro děti velmi důležité dva druhy vývoje. A to ten smyslový a také ten motorický. Oba dva by měly jít pokud možno ruku v ruce. Dítě tak rozvíjí svou paměť i pohyby.

Běžné hraní podporuje i interakce

Běžné hračky nejenom rozvíjí daný vývoj, ale také podporují interakce a reakce. Zvláště, když si dítě nehraje samo, ale třeba s vámi. Může se objevit radost, smích, reakce na konkrétní situace, touha něčeho dosáhnout, snaha něco vyzkoušet. Také se rozvíjí komunikace, snaha spolupracovat, ale třeba i první vůdčí schopnosti.

Elektronika vše potlačuje

Elektronika, jako jsou tablety nebo mobilní telefony toto všechno potlačují. Určitý rozvoj během hraní her sice existuje, ale rozhodně není tak rozsáhlý, jako při použití běžných hraček. Dítě má svou hru a jenom na ni se soustředí. Jakékoliv interakce je pasé, nehledě na rozvoj v řadě dalších oblastí.

Jakou hračku dítěti dát?

Pokud máte dítě mladší jednoho roku, elektronika by mu podle pediatrů vůbec neměla přijít do ruky. Je třeba naopak vybrat správné hračky. V útlém věku ty, které stimulují dítě a učí ho používat své smysly. Toto je třeba postupně podporovat, třeba rozeznáváním barev a zvuků. Dále by neměly chybět i hračky, na kterých si dítě začíná cvičit hmat a motorické schopnosti. Ty se časem rozvinou až ke skládačkám, které už kromě motoriky začínají stimulovat přemýšlení.

Obrázky: Pixabay