Dokázat usnout kdekoli a kdykoli není vždy výhra. Nepodceňujte symptomy hypersomnie, může mít vážné důsledky

Každého člověka čas od času přepadne únava, a to taková, že má pocit, že usne přímo na pracovním stole. Proč ne, není to nic neobvyklého, zvláště, když máme hodně práce a náš spánek za moc nestál. U některých lidí je tento problém však častější než u jiných. Tito jedinci by se ale měli nad svou situací pozastavit, protože se může jednat o příznak vážného stavu nazývaného hypersomnie, poruchy spánku, která může způsobit výrazné poškození.

Neustálá únava

Hypersomnie je porucha spánku, při které trpíte extrémní ospalostí. V podstatě dokážete usnout kdekoli během dne, přestože jste si v noci dopřáli kvalitní spánek. I když máte spoustu povinností, jen těžko držíte víčka otevřená. Hypersomnie pak může mít v krátkodobém i dlouhodobém horizontu vážné důsledky. Může bránit vaší produktivitě, ale také vést k potížím s pamětí, problémům v sociálním prostředí nebo v práci kvůli nedostatku energie. Zde jsou hlavní příznaky, díky kterým bezpečně poznáte, zdali vy nebo někdo ve vašem okolí trpíte hypersomnií.

Šlofík několikrát za den

I když vás plně zaměstnávají vaše každodenní povinnosti, raději zavřete oči, což může být velice nebezpečné, například za volantem. V tomto případě problém nevyřeší ani kofein. Aby se tento příznak mohl přiřadit k hypersomnii, musí se vyskytovat alespoň 3x týdně cca 3 měsíce v řadě. Často se děje, že si lidé pletou hypersomnii se syndromem vyhoření.

Dobře spíte, ale přesto jste stále unavení

Lidé s hypersomnií spí dlouhé noci, a přesto se probudí unavení. V podstatě potřebujete pořád a neustále spát, i když jste v noci spali jako princezny. Může se u vás projevit zmatek a podrážděnost. I v tomto případě by se měl problém objevit několikrát za týden po dobu alespoň čtvrt roku.

Těžká rána

Máte obrovský problém ráno vstát z postele. Vzhledem k tomu, že se ani po kvalitním spánku necítíte odpočatí, nechce se vám vylézt z postele ven.

Léčba hypersomnie

Pokud máte podezření, že se vás výše zmíněné příznaky hypersomnie týkají, je nutné kontaktovat lékaře. K úlevě symptomů vám předepíše léky, k nimž přispějete i vy svou snahou – omezíte alkohol, kofein a nadměrné užívání mobilního telefonu, počítače nebo tabletu. Před spaním si dopřejte relaxační rituál, výrazně tím zlepšíte kvalitu spánku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl