Dokonale chráněné rty před sluncem aneb Správná prevence před spálením

Když si aplikujeme opalovací krém na obličej, zpravidla jej rozetřete všude kromě rtů. Což je špatně, protože naše ústa se mohou stejně lehce spálit jako zbytek pokožky. Jak je tedy nejlépe chránit, když opalovací krém není určen přímo na rty?

Rty jsou mimořádně zranitelné

Pokožka rtů je mimořádně zranitelná. Pokud se nad tím zamyslíme, není to nic překvapujícího. Kůže na rtech je tenká, křehká a obsahuje mnohem méně pigmentových buněk. Kromě toho pokožka obsahuje také menší množství mazových žláz, což znamená, že jakmile se vaše rty spálí, zotavení trvá déle než na zbytku obličeje.

Poškození rtů a rakovina kůže

To ovšem není jediný důvod, proč byste na ochranu svých rtů měli myslet. Pokud je totiž vystavujete slunečnímu záření příliš často, může se u vás v pozdějším věku vyvinout aktinická cheilitida. K té dochází hlavně na dolním rtu a projevuje se mimo jiné puchýřky na rtech, rankami a strupy. U některých lidí je také spojena se zánětlivou reakcí. Je důležité podstoupit léčbu, protože aktinická cheilitida je považována za předchůdce rakoviny kůže. Pokud tedy máte podezření, že je to i váš případ, je rozumné kontaktovat svého lékaře nebo dermatologa.

Jak si chránit rty před sluncem?

Samozřejmě můžete použít klasický opalovací krém na obličej a jemně s ním potřít i rty, ale vzhledem k tomu, že na ně není primárně určen, je lepší zvolit balzám na rty s SPF. V dnešní době najdete různé druhy v mnoha obchodech.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl