Domácí odpad jako základ pro výrobu vlastního organického hnojiva

Pokud máte doma květiny v květináčích nebo truhlících, anebo na zahrádce za domem vlastní záhonek rajčat, okurek či jiných plodin, zajisté řešíte otázku, čím do jejich půdy dodat živiny, aby pěkně rostly a dělaly vám radost. Na trhu je k dostání nepřeberná nabídka chemických hnojiv, které už ale z velké části prokázaly svoji škodlivost na lidské zdraví a kromě toho nijak výrazně nevyhovují ekologickým požadavkům moderní doby.

Řešením často bývá kompostování. Ovšem tato činnost není pro všechny, neboť skýtá nejrůznější úskalí. O kompost je potřeba se starat, nehledě na to, že se kolem nich často rojí mušky octomilky a při rozkladných procesech obvykle zrovna nevoní. To ale není důvod, proč v případě výživy svých rostlin na organická hnojiva rezignovat. Kompost totiž není jediným způsobem, jak dopřát rostlinám to, co ke svému zdravému růstu potřebují.

Voda z vaření brambor a jiné zeleniny

Ne pokaždé, když vaříte zeleninu, nutně nevytvoříte chutný vývar vhodný na polévku, zejména vaříte-li květák, brokolici, brambory, chřest nebo zelí. Přesto tuto vodu nemusíte nutně vylít do odpadu, neboť je velmi dobře využitelná jako hnojivo pro rostliny. Zelenina totiž během vaření do vody předá mnoho živin a minerálů.

Kávová sedlina

Spařená rozemletá kávová zrna obsahují minerální látky, jako je fosfor, dusík a draslík, které jsou pro správný růst a vývoj rostlin životně důležité. Kromě toho káva přitahuje drobný užitečný hmyz a žížaly, které půdu ještě více provzdušňují a zúrodňují. Navíc ji nenávidí šneci a slimáci, takže pokud jimi pohnojíte zahrádku, máte od těchto potvůrek pokoj.

Minerální voda

Prvky obsažené v minerálce jsou stejně hodnotné pro rostliny jako pro člověka. Je ale důležité i tuto vodu před zálivkou nechat odstát a zteplat na pokojovou teplotu. Studená a perlivá by rostlinkám moc nesvědčila.

Slupky od banánů

Rozkládající se slupky vytvářejí v půdě vrstvu humusu, která je velice úrodná. Pro pohnojení záhonku slupky nakrájejte na malé kousky a zamíchejte do půdy. Mimochodem, nejvíce je milují růže.

Čajové sáčky

Stejně jako káva, také vyvařené čajové pytlíky se skvěle hodí jako organické hnojivo. Před použitím je řádně vysušte. Nejlepší je zelený a černý čaj.

Vaječné skořápky

Rostliny k růstu potřebují vápník, který jim nejlépe dodají skořápky. Stačí je rozdrtit a posypat jimi záhonek. O zbytek se už postará vlhkost.

Obrázky: Pixabay