Domácí prostředek na čištění trouby je účinnější, než specializované výrobky z obchodu

Troubu myjeme až nakonec, až když už není zbytí. Často její čištění odkládáme na příště. Na neurčito. Protože je to obtížné. Někdy takřka nemožné, a proto se do této činnosti raději nepouštíme. Zbavit troubu mastnoty a připečených zbytků jídla není vůbec nic snadného. Ostatně připáleniny jsou jedním z nejhorších druhů nečistot, které si pro čištění vůbec dovedeme představit. I proto jsou pulty obchodů plné různých specializovaných čisticích chemikálií, které jsou velmi agresivní, dráždí kůži i dýchací cesty – a často ani přesto nefungují tak, jak bychom si od jejich ceny představovali. Internet ale dobývá domácí postup na čištění připečené trouby, který je jednak domácí z běžně dostupných surovin a jednak velmi účinný i bez agresivních chemikálií.

Návod na přípravu domácího čističe připálené trouby

Budete potřebovat:

  • 4 polévkové lžíce saponátu na nádobí
  • 2 decilitry citronové šťávy
  • 4 decilitry octa
  • 2,5 litru vlažné vody

Všechny připravené přísady smíchejte dohromady v láhvi příslušné velikosti a důkladně protřepejte, aby se propojily. Pak trochu prostředku odlijte do lahvičky rozprašovače.

Nastříkejte tento roztok po celém vnitřním povrchu trouby a nechte zhruba 5 až 10 minut působit. Pak čistou houbičkou připálený povrch očistěte. Zjistíte, že se nečistoty i mastnota velmi snadno uvolní a dají se otřít.

Pro obzvláště zaneřáděné spotřebiče pak můžete zvolit metodu dvojitého čištění, kdy si pomůžete ještě pastou z jedlé sody. Smíchejte ji jedna k jedné s vodou. Nejhrubší nečistoty očistěte a pastu naneste na to, co dolů nechce. Nechejte 10 až 15 minut působit, poté postříkejte výše zmíněným přípravkem a nechte stát ještě dalších pár minut. Pak opět čistou houbičkou či hadříkem povrch vyčistěte.

Hit internetových sociálních sítí

Tento postup se stal doslova hitem internetu a lidé na Facebooku a dalších sociálních sítích sdílejí výsledky tohoto čištění. Na fotografiích ukazují, jaké čistoty a lesku dosáhli s použitím domácího preparátu na svých starých kamnech a troubách. Příspěvek s návodem ostatně získal přes 54 tisíc komentářů a 360 tisíc sdílení.

Obrázky: Syl