Domácí prostředky pro účinné bělení zubů

Zářivě bílé zuby jsou vnímány jako symbol zdraví a krásy. Svým každodenním životem jim jejich bělost často sami bereme, ať už se jedná o kouření nebo pití kávy nebo alkoholu, které se na barvě zubní skloviny zásadně podepisují. Naštěstí pro nás lze vnější zabarvení zubů poměrně snadno napravit a navrátit jim bělost a lesk, které v průběhu času ztratily. Poradíme vám několik účinných a přitom šetrných domácích způsobů, jak si zuby vybělit.

Zuby tmavou po některých jídlech, ale i věkem

Příčinou tmavnutí zubní skloviny bývá nejčastěji zubní plak, jehož zdroj bývají nejrůznější druhy látek, jako je cigaretový kouř, káva, čaj, červené víno, červené bobule, jako jsou maliny, ostružiny, borůvky nebo rybíz. Zabarvit zuby může i koření, třeba kari nebo kurkuma. Pokud je to vše navíc doplněné nedostatečnou ústní hygienou, barevný povlak se může na zubech usadit nastálo.

Příčiny mohou ale ležet i jinde. Svůj vliv má také dědičnost, každý člověk má od narození jiný základní odstín zubní skloviny a někteří ji mají prostě tmavší. Do hry pak vstupuje i věk, kdy postupně kvalita a síla skloviny klesá, přičemž prosvítá dentin čili zubovina, která má přirozeně tmavě nažloutlou barvu.

Jezte syrové ovoce a zeleninu

Jablka, hrušky, mrkev, brokolice nebo celer, to všechno jsou plody s vysokým obsahem vlákniny, které fungují jako přírodní zubní kartáček. Nejsou to jen tyto vyjmenované, to se týká všech druhů ovoce a zeleniny, které mají tvrdší strukturu a obsahují vlákninu.

Pasta z jedlé sody

Jedlá soda smíchaná s vodou na pastu funguje jako účinné bělidlo. Není dobré ji ale používat moc často. Krátkodobě totiž sice odstraní skvrny ze zubů, dlouhodobě ale oslabuje sklovinu, díky čemuž, jak už jsme si řekli, začne prosvítat zubovina a chrup naopak ztmavne.

Hřebíčkový olej odstraňuje zbarvení kazů

Zubní kazy jsou provázeny typickým ztmavnutím zubů. Pokud toto ztmavnutí potřebujete odstranit, funguje na to skvěle hřebíčkový olej, který stačí přidat na kartáček k zubní pastě a touto směsí zuby vyčistit. Při několikerém použití zbarvení kazů zmizí.

Olivový olej na sebe váže látky

Určitě už jste četli některý z článků o čisticích schopnostech olivového oleje, ať už na pokožku či při péči o domácnost. Tato čisticí vlastnost se dá aplikovat i na bělení zubů. Navíc je olivový olej většinou neustále po ruce, což je další výhoda této látky. Vezměte lžíci oleje a vyčistěte si jím zuby. Naváže na sebe barvicí látky, které vyplivnete spolu s olejem. Zlepší se tím i pH ve vašich ústech, což chrání sklovinu.

Obrázky: Freepik