Dřevěný popel není odpad. Využijte ho jako organické hnojivo

Hnojiv v dnešní době existuje celá řada. Pokud nechcete používat chemické, využijte síly přírody. Takové hnojivo si můžete snadno vyrobit, a to i z věcí, které jsou pro mnohé odpadem.

Zdroj mnoha látek

Dřevěný popel je tradičně považován za zdroj draslíku, fosforu a vápníku, ale není v něm téměř žádný dusík. V popelu jsou stopové prvky, jako bór, železo, hořčík, mangan, měď, molybden, síra a zinek. To vše (asi 30 prvků) je obsaženo ve formě snadno dostupné rostlinám. V popelu není žádný chlor.

Má dlouhou životnost

Důležité je, že popel ze dřeva je hnojivo s dlouhou životností, jehož působnost v půdě je poměrně dlouhá. Stimuluje aktivitu bakterií vázajících dusík. Výhodou dřevěného popela je to, že prvky v něm obsažené jsou rostlinami snadno absorbovány.

Aplikace

Pro tekutou aplikaci se připravuje infúze popela, pro kterou se popel svaří vařící vodou. V tomto případě se extrahují rozpustné látky, které se stanou dostupnějšími pro absorpci rostlinami.

Jak na to? Polévkovou lžíci popela nasypte do litru vroucí vody a ponechte týden, přičemž občas zamícháte. Poté lze tento roztok použít jak ke hnojení záhonů, tak pro hnojení sazenic rostlin. U sazenic můžete použít čistou infuzi popela nebo vyrobit směs popela s roztokem minerálních hnojiv, a to každé 2 týdny.

Jaký popel použít?

Jaký druh popela lze použít? Mnoho zahradníků si z vlastní zkušenosti všimlo, že kvalita a účinnost popela závisí na mnoha okolnostech.

Za prvé, suroviny jsou důležité, tím myslíme druh dřeva spáleného v ohni. Listnaté stromy dávají popel, který je bohatý na vápník. Jehličnany obsahují olovo a malé množství fosforu. Bylinné rostliny (a vinné hrozny) obsahují větší množství draslíku.

Pokud vyhořela rašelina, pak její popel (rašelinový popel) obsahuje hodně vápna, ale málo draslíku. Někdy tento popel obsahuje velké množství železa, takže je užitečný pro ovocné stromy. Jedním z nejcennějších je dřevní popel, který se získává po spalování březového palivového dřeva.

Obrázky: Pixabay