Důsledná karanténa Vietnamu zajistila nulovou úmrtnost a minimum nakažených koronavirem

Vietnam zaznamenal jen 300 nakažených a žádné úmrtí v důsledku koronaviru. To jsou statistiky z posledního dubnového týdne a pravděpodobně narůstat nebudou. Kvůli tomu, že v zemi nebyly dostupné žádné testovací prostředky, použila zdejší vláda tzv. „low cost“ staregii, která za minimální úsilí maximalizovala účinek. Světová zdravotnická organizace dokonce ocenila zemi za její transparentnost, co se důvěryhodnosti výsledků týče. O výsledcích jejich metod tedy nelze pochybovat. A v čem tkví jádro vietnamské strategie? Odpověď zní: důsledná izolace.

Izolace ve vojenských budovách i kamerové kontroly

V rámci bezpečnostních opatření přijatých za účelem zabránění v šíření agresivního koronaviru přijal Vietnam pouze jedinou strategii. Kontrolovaná izolace všech nakažených lidí i těch, kteří mohli s nákazou přijít potenciálně do styku, vyústila v omezení pohybu na 100 000 lidí, mezi nimiž byli také všichni cestující, kteří přijeli ze zahraničí a další lidé, kteří se mohli s nemocnými setkat. Všichni byli umístěni do vojenských budov mimo města na dobu 14 dnů, po které trvá inkubační doba nemoci. Ti, kteří zůstali v karanténě doma, byli hlídáni kamerovým systémem, aby se zajistilo, že neporuší zákaz vycházení.

„Byl jsem v domácí karanténě, protože jsem se vrátil z Malajsie. Před mými dveřmi byla nainstalována kamera, která zajišťovala permanentní kontrolu toho, že jsem z bytu neodešel,“ potvrdil korespondent agentury RFI v Hanoji.

Uzavřeli celou oblast kvůli jedinému infikovanému

Vietnamská vláda se neváhala uchýlit k plošným karanténám oblastí s potvrzenými infikovanými pacienty, kteří se objevili na území měst a obcí. Severně od hlavního města Hanoj byla uzavřena oblast, na níž žije 10 tisíc lidí po dobu tří týdnů poté, co byl v rámci tohoto území identifikován jeden pozitivní případ nakaženého pacienta.

V deltě Mekongu bylo po dobu osmadvaceti dnů drženo 1600 lidí rovněž kvůli jedné pozitivní osobě. Od 1. dubna pak vláda představila plán, jenž zahrnoval zákaz setkávání a důrazného „doporučení“ neopouštět dům s výjimkou „základních důvodů“. Navzdory doporučením však mnoho Vietnamců tyto pokyny porušuje. Nicméně při pohybu na veřejnosti většina lidí nosí roušku a u vchodu do podniků stává pracovník, který měří návštěvníkům teplotu a reguluje vstup do provozovny. Policie zároveň stanovila kontrolní stanoviště na příjezdových trasách do velkých měst.

Země vyhlásila tvrdá opatření proti šíření pandemie už v průběhu ledna, kdy uzavřela školy, povolala lékaře z důchodu do aktivní služby a zvýšila výrobu ochranných obličejových roušek. Vytěžila tak maximum ze zkušeností s epidemií SARS z roku 2003.

Obrázky: Freepik