Efektivní metody, jak vyžehlit oblečení bez žehličky

Pokud nemáte žehličku, zato spoustu pomačkaného oblečení, může se zdát, že máte problém. Pokud potřebujete vypadat dobře a upraveně, ale žehlička z nějakého důvodu není k dostání, existuje několik způsobů, jak zmuchlané oblečení vyrovnat i bez ní. Pokud je před vámi obchodní jednání nebo jiná důležitá schůzka, buďte bez obav, poradíme vám, jak si hladce poradit a hladce se také obléci.

Sušička a led

Pokud máte k dispozici sušičku a kostky ledu, můžete si blahopřát. Není to sice jednodušší způsob než žehlička, ale pokud ji nemáte, nedá se nic dělat. Tímto způsobem získáte vyžehlené oblečení do patnácti minut. Nesmíte ale nic zanedbat.

Vložte prádlo do bubnu sušičky a přidejte k němu velkou kostku nebo více menších kostek ledu. Spusťte střední program a sušte prádlo zhruba 15 minut. Ihned poté je nutné prádlo ze sušičky vyndat, aby se pomačkání nevrátilo. Pověste jej proto na ramínko, nebo si ho rovnou oblečte.

Pokud nemáte led, stačí prádlo před vložením do sušičky navlhčit vodou, případně můžete do bubnu s prádlem vložit čistou namočenou utěrku či ponožku. Voda se promění v páru, která pomačkané prádlo narovná.

Udělejte oblečení parní saunu

Tato metoda je sice trochu neekonomická, ale rozhodně funguje. A funguje rychle.

V koupelně pozavírejte všechna okna a ventilační otvory a pusťte horkou sprchu tak, aby se začala tvořit pára, která zaplní celou koupelnu. Přehoďte zmačkané oblečení přes tyč sprchového závěsu a utěsněte i prostor pode dveřmi, aby pára neunikala ven.

Takto prádlo napařujte zhruba 15 minut a dejte pozor, aby byla sprchová hlavice nasměrovaná pryč od oblečení, abyste místo vyžehleného neměli prostě mokré. Také se ujistěte, že jsou tyč i sprchový závěs čisté, abyste si prádlo neušpinili. Během tohoto procesu musí být prádlo co nejblíže zdroji tepla, tedy sprchové hlavici.

Žehlička ve spreji

V drogeriích bývá k dostání sprej na vyrovnání zmačkaného oblečení. Na českém trhu ji seženete pod názvem žehlička ve spreji. Můžete si ale doma vyrobit i svůj vlastní sprej z vody a trochy octa, případně malé množství aviváže, která nezanechává typický zápach octu.

Prádlo pověste na ramínko a nastříkejte rozprašovačem. Po navlhčení roztokem jemně látku natahujte tak, abyste oblečení narovnali. Tento postup funguje nejlépe na oblečení ze směsi bavlny. Buďte opatrní při použití tohoto spreje na jemné tkaniny, jako je hedvábí, na kterém může zanechat skvrny. Předtím, než jej nastříkáte na celé oblečení, vyzkoušejte to nejdříve na některém málo viditelném kousku.

Dejte také pozor, abyste prádlo jen navlhčili a ne přímo namočili. Pak by byla práce s ním obtížnější a postup by nejspíš nefungoval. Po provedení procedury nechte oděv uschnout, a to nejlépe na slunci.

Obrázky: Video still