Efektivní řešení, jak z oblečení dostat pryč spáleniny od žehličky

Moderní žehličky na to už příliš netrpí, stále se ale může nějakým způsobem stát, že si při žehlení vypálíte na oblečení značku. Stačí pár vteřin a oblečení je zničené. Řešení existuje, ale musíte mít na paměti, že funguje jen na lehké spáleniny. Pokud jste oblečení spálili velmi výrazně nebo je dokonce díra skrz, bohužel už vám ani vašemu oblečení nedokážeme pomoci.

Efektivní a rychlé řešení spálené skvrny

Když ale kvůli vteřinové nepozornosti na vaší halence zůstala lehce nahnědlá spálenina, můžete si nejsnáze pomoci tak, že na tmavou část oděvu kápnete kapku amoniaku a peroxidu vodíku. Kapátkem nakapejte několik kapek těchto chemických látek na celou plochu skvrny a nechte působit několik minut až hodinu. Přesná doba působení závisí na intenzitě spáleniny. Nenechávejte skvrnu zaschnout, tkanina musí zůstat stále vlhká. Po uplynutí doby, kdy bude skvrna neustále blednout, pak vyperte oblečení v pračce pomocí prostředku Vanish Oxi Action.

Pokud byste potřebovali spálenou košili či tričko nosit ještě tentýž den, budete nicméně potřebovat ještě jiné řešení. Při něm nemusíte házet košili do pračky, což vám ušetří spoustu času. Jediné, co musíte udělat, je nanést na skvrnu trochu octa a pak ji otřete čistým hadříkem.

Jestliže jste oblečení spálili žehličkou jen mírně, pomůže vám ještě jeden přírodní způsob, který nezabere téměř žádný čas. Připálené místo namočte vodou a skvrnu zasypejte škrobem. Nechte vodu z oblečení vyschnout a pak skvrnu i s vrstvou škrobu setřete suchým čistým hadříkem.

Připálený kus oblečení na žehličce

Když se vám podaří připálit při žehlení košili či triko a není to jen lehce, často se stává, že kus tkaniny, zejména z umělých vláken, se přiškvaří na žehlicí plochu žehličky. Není to nic obtížného, stačí nastavit o něco vyšší teplotu, než je potřeba a pohroma je na světě. Často a rády se připalují také kousky potisků z triček.

Pro tyto případy jsou na trhu dostupné speciální čističe na žehličku, které stojí něco kolem čtyřiceti korun. Nicméně i tyto preparáty jsou vcelku zbytečné, protože všechno, co potřebujete na odstranění připálenin z žehlicí plochy máte neustále doma. Stačí vám obyčejný ocet.

Použijete ho tak, že spálenou žehličku necháte ohřát a nějakou plátěnou utěrku namočíte do octa a pečlivě vyždímáte. Na pracovní plochu rozložte starý ručník a na ten hadr namočený v octě. Rozpálenou žehličkou přejíždějte přes octem nacucaný hadr, nejlépe ještě přes hranu pracovní desky nebo žehlicího prkna. Ocet se ale nesmí dostat do napařovacích otvorů. Připálená látka se pak sama snadno sloupe.

Obrázky: Pexels