Endometrióza: Noční můra všech žen v reprodukčním věku. Na jaké symptomy si dát pozor?

Endometrióza je benigní stav, který postihuje přibližně 2 – 3% žen. Vyskytuje se ve vyšším procentu u neplodných žen, které procházejí reprodukčním věkem. Nemoc je charakterizována růstem endometriální tkáně mimo dělohu. Bohužel, endometrióza není příliš známá, proto je dobré věnovat pozornost několika příznakům, které mohou naznačovat, že se u vás toto onemocnění vyskytlo. Včasná diagnóza je velmi důležitá pro správnou léčbu a obnovení kvality života pacientky.

Bolest během menstruace

Silná bolest břicha, která se objeví několik dní před začátkem menstruace a přetrvává až do prvních dní po ní. Bolest je často nesnesitelná a brání ženám v každodenních činnostech, v některých případech dokonce i v práci. Mnoha pacientkám užívání léků nepomůže zmírnit akutní bolest.

Silný výtok a dlouhá menstruace

Menstruace trvá zhruba 6 dní, ale v tomto stavu je doba delší než týden a žena trpí velmi silným krvácením.

Únava a nevolnost

Žena se může cítit vyčerpanější než obvykle. Cítí se neschopná zvládnout i velmi jednoduché každodenní činnosti a v některých případech pociťuje silnou nevolnost a sklon ke zvracení.

Bolest při močení

Příznaky se liší od ženy k ženě, ale mohou se vyskytnout i takové symptomy, jako je průjem nebo zácpa a močová inkontinence, včetně bolesti při močení.

Bolestivý pohlavní styk

Během endometriózy se tkáň pohybuje mimo dělohu a připojuje se k jiným orgánům, což způsobuje bolest při pohlavním styku.

Neplodnost

Endometrióza je spojena s nízkou plodností.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com