Ceny bydlení rostou. Sílí proto jeden trend: společné sdílené bydlení. Nabízí nové možnosti, nové zážitky a zájem o něj stoupá. Proto spoustu mladých lidí to znamená řešení bytové situace.

Nastavená rovnice minulých generací
Minulé generace měly vztah k bydlení nastavený trochu jinak. Měli jsme prostě zažitý koloběh: bydlíme s rodiči, potom se osamostatníme a pronajmeme si byt, pak si koupíme menší byt, s rodinou větší a pak nakonec se k stáru vracíme jako v kruhu do menšího bytu nebo třeba do pronájmu. Skok od pronájmu ke koupi byl významným přechodem v životě. Stal se signálem růstu našich příjmů. Prostě „Jsem schopen si koupit byt, to zároveň znamená i jsem dospělý“.

Dělíte se o prostor i výdaje
Dnešní mladí narození mezi lety cca 1981-1997 na to jdou ale trochu jinak. Rovnice, nebo spíše posloupnost – bydlení u rodičů – nájem – koupě u nich nefunguje. Částečně nebo úplně ji zbourali. Využívají novou formu: sdílené bydlení. Proč? Pro mladého člověka je společný pronájem a bydlení cenově dostupné. Utratíte méně. O náklady na bydlení se podělíte. Můžete sdílet nejenom prostor, ale i výdaje.

Pronajatý byt jako koule na noze
Mladí lidé z téhle generace cestují, žijí, jak se jim líbí. Sdílené bydlení jim dává nové možnosti poznávání. Kdo podepíše jednoroční podnájem, má mnohem méně příležitostí najít si tu pravou životní cestu a mnohem větší závazek. Stručně řečeno, uvázal si kouli k noze. Musí teď rok vydělávat na svůj pronajatý byt. Nemůže odjet na dlouhou dovolenou, protože by nevydělal na nájem. Navíc život jedné osoby v pronajatém bytě může být docela depresivní. Ve sdíleném bydlení tahle matematika naštěstí neplatí.

Pronikne sdílení i mezi seniory?
Mladí, kteří sdílejí byt s ostatními, si mohou vyzkoušet různé životní situace. Dnes jsou tady, zítra mohou být jinde. Hledají si svoji cestu. Vědomě se rozhodnou žit s ostatními, aby si rozšířili svoje zkušenosti, vytvořili si další příležitosti pro život. Jdou proti trendu nárokovat si vlastní prostor. Chtějí bydlet, a přitom se nezatížit hypotékou. Zatím je sdílené bydlení spíše záležitostí „baťůžkářů,“ ale kdo ví, jestli se v budoucnosti nerozšíří i jinde – třeba mezi seniory…
Zdroje: magazin.aktualne.cz