Holčička se od narození neustále usmívala. Důvodem však byla nemoc

Není nic krásnějšího, než úsměv na tváři dítěte. Ne vždy je však jeho příčinou radost a pocit štěstí, které dítě prožívá, jak se to ukázalo u holčičky jménem Emmy, která se narodila mladé mamince Vanesse. Ta pojala podezření, že se děje něco nepatřičného, hned zpočátku. Těhotenství s jejími dvěma staršími dětmi neproběhla ani jedno bez komplikací a obě děti se narodily s fyzickým i psychickým postižením. S Emmy to bylo jiné. Všechno se zdálo být až podezřele v pořádku.

Lékaři jí nevěřili, smutná pravda se nakonec ukázala

Obličej maličké Emmy už od narození zdobil neutuchající úsměv. Sympaticky vyhlížející dětská tvář vzbuzovala radost, nicméně když úsměv nemizel ani během spánku, začínala mít Emmina maminka Vanessa špatné tušení, že se děje něco, co by nemělo. Když pak zjistila, že se prstíky její nejmladší dcery stáčejí dovnitř úplně stejně, jako se to dělo její prostřední dceři, která trpí Downovým syndromem, začala se pídit po lékařské pomoci.

Když se však dostavila do nemocnice a popsala ošetřujícímu lékaři své obavy, setkala se s posměchem a obvinění z „vyhledávání potíží“. Lékař tvrdil, že její holčička je v naprostém pořádku. Vanesse to ale stále nedalo spát a rozhodla se navštívit specialistu na vývojové choroby dětí. Ten po důkladné prohlídce holčičky vyslovil podezření, že by mohla trpět vzácným Williamsovým syndromem.

Mentální postižení i choroby srdce

Williamsův syndrom, podobně jako ten Downův, se řadí ke genetickým poruchám a vyznačuje se mimo jiné právě také specifickou podobou tváře. Lidé takto postižení mívají široké čelo, baculaté tváře, krátký, zploštělý nos a široké zuby, které vytvářejí dojem neutuchajícího úsměvu. Ta horší část je, že takto postižené děti jsou mírně až středně vážně mentálně postižené, mívají snížené IQ a hlavně trpí potížemi se srdcem oběhovou soustavou.

Od své diagnózy i malá Emmy podstoupila už několik operací srdce. Nyní jí je osm let a je z ní celku zdravá a „funkční“ dívka, která miluje hudbu a lidi. Ostatně i to je pro její nastavení typické. Děti s Williamovým syndromem mívají v mnoha případech absolutní hudební sluch, bývají velmi společenské a přátelské a rádi a hodně s lidmi hovoří.

„Přála bych si, aby se Emmy jednoho dne naučila řídit auto, chodila na vysokou školu a aby se vdala a měla pěknou rodinu,“ přeje své nejmladší do života její matka Vanessa.

Fotografie a zdroj: Odnaminyta.com