Indie chce oživit ekonomiku a uvolňuje protipandemická opatření

Indie začala rozvolňovat tvrdá bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru. Před více než třemi týdny ve snaze zabránit nekontrolovatelnému šíření nemoci covid-19 mezi zdejšími lidmi se zdejší vláda rozhodla úplně uzavřít celou indii a vyhlásila velmi přísný zákaz vycházení, který způsobil mnoho problémů nejen místním obyvatelům, kteří v důsledku toho přišli o práci, ale také turistům, kteří se tak na mnoho dlouhých dní stali vězni na indickém území. V pondělí 20. dubna se však tvrdá opatření začala uvolňovat a vláda nyní umožňuje obnovení některých ekonomických činností zdejších obyvatel.

Plošná obnova nepřichází v úvahu

Uvolnění izolačních opatření  je součástí plánu indického předsedy vlády Narendry Modiho, který se snaží po povinném zastavení ekonomiky zase nejlidnatější zemi v tomto smyslu reaktivovat. Indické ministerstvo ropy oznámilo nový začátek obnovení společností a podmíněné povolení pro vybrané služby a činnosti v některých částech země včetně pěti set projektů v odvětví ropy a zemního plynu.

Podle prohlášení, které ministerstvo zveřejnilo na svém profilu na sociální síti Twitter vláda posuzuje uvolňování opatření v kontextu jednotlivých oblastí Indie. Plošné zrušení krizových nařízení prý za žádných okolností nepřipadá v úvahu.

Odvětví s nejvíce pracovními příležitostmi

Vládní plán na uvolňování restriktivních opatření cílí na zmírnění tlaku na nejvíce postižená odvětví místní ekonomiky, na kterých zároveň závisí největší část zdejší pracovní síly. Jedná se zejména o zahájení některých zemědělských činností, činností souvisejících s výstavbou silnic, zavlažováním a průmyslovými projekty ve venkovských oblastech. Mimoto vláda povolila obnovení dodavatelského řetězce v zemědělství a oběhu nákladních vozidel, které do měst přepravují základní zásoby potravin.

Úplná izolační opatření, kterými vláda de facto hermeticky uzavřela Indii před světem i před sebou samými by měla skončit 3. května. Výjimkou jsou ale oblasti označované jako hotspoty koronaviru, tedy místa, kde se nemoc objevila u vysokého počtu lidí. Do nich spadají zejména velká města včetně Nového Dillí. V nich budou přísná opatření platit i nadále až do odvolání.

Podle nedávných zpráv se v zemi se 1,3 miliardami obyvatel nakazilo koronavirem nejméně 17 656 pacientů, z nichž 559 v důsledku onemocnění covid-19 zemřelo.

Obrázky: Pixabay