Italská vakcína vytváří u zvířat protilátky proti koronavirům

Začátkem května italská společnost Rei Thera z Říma oznámila úspěšnost vlastní protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2 při testování na zvířatech. Na této vakcíně pracují nezávisle na sobě desítky výzkumných laboratoří z celého světa. Testování vlastní vakcíny provedla italská společnost souběžně s rumunskou biotechnologickou společnosti Takis. Italská vakcína se ukázala být v prvotních testech vysoce účinná a vyvolala u testovaných subjektů silnou imunitní odpověď.

Dvojitá reakce předchází infekci a léčí tu existující

Italští vědci naměřili vysoký počet protilátek jak v krvi, tak i v plicích testovaných subjektů, kde jsou tak připraveny s touto chorobou bojovat.

„Jednorázové podání vakcíny vyvolává silnou imunitní odpověď jak s ohledem na protilátky proti koronaviru, které jsou schopné zabránit vlastní infekci, tak s ohledem na T buňky, které ničí virust, který již vstoupil do těla,“ uvedla ředitelka předklinického výzkumu Stefania Capone pro tiskovou agenturu ANSA.

Tento typ dvojité imunitní reakce je zvláštním rysem právě této italské vakcíny, která je vlastně zároveň vakcínou i lékem, čímž se liší od ostatních tradičních druhů vakcín. „Tato dvojitá vakcína je zvláště důležitá v boji proti záludným infekcím, jako je nový koronavirus, pro který pouhé izolované protilátky nemusejí stačit,“ vysvětlila Capone.

Testování na lidech proběhne v červenci

Podle vyjádření tvůrce vakcinační technologie Stefana Colloca, technického ředitele společnosti ReiThera, jejich nová vakcína dokázala stimulovat imunitní odpověď proti covid-19, a to i při velmi nízkých dávkách, což podle něho vytváří základní kvalitu konkurenceschopnosti vakcíny v celosvětovém měřítku.

Italské továrny v Castel Romano už vyrábějí první šarži vakcíny pro testování na lidech, které by mělo být provedeno počátkem července v Římě.

„Bude to úplně první italská vakcína, která bude testována na lidech,“ dodal Colloca.

Obrázky: Freepik