Jak dlouho můžete používat ručník, než ho hodíte do pračky

Některé druhy domácího textilu používáme intuitivně a bez přemýšlení a do prádla na vyprání je přidáme někdy a ve chvíli, kdy jsou viditelně špinavé nebo zapáchají. To už ale bývá obvykle příliš pozdě a už dlouho předtím se v jejich vláknech usídlily potenciálně nebezpečné bakterie nebo plísně, které by mohly našemu zdraví pořádně zavařit. Jednou z takových textilií jsou ručníky a utěrky. Jak často je perete doma vy? A víte, jak dlouho by se měly maximálně používat před vypráním, aby to bylo skutečně zdravotně nezávadné? Nalezli jsme pro vás na tuto palčivou otázku odpověď.

Po každém použití ručníky sušte

I když se úzkostlivě staráte o své zdraví, není úplně nutné ani příliš ekologické házet do prádla ručníky po jediném použití. Nicméně je třeba dávat pozor na to, abychom nechali ručníky vždy důkladně vyschnout a větrat, protože ve vlhku se rády množí nejrůznější druhy bakterií a plísní, které mohou vytvářet alergické reakce a další zdravotní komplikace. Proto je dobré po každém použití nechat ručník řádně a důkladně vyschnout.

Mikrobiolog Philip Tiern z lékařské fakulty univerzity v New Yorku se rozhodl šířit osvětu ohledně maximálního možného a bezpečného počtu používání jednotlivých druhů domácího textilu. Tento odborník je toho názoru, že naprosto bezpečně a při dodržení pravidel můžete ručník bezpečně použít třikrát. Poté je lepší poslat ho do prádla. Dřívější praní by bylo podle jeho názoru příliš zatěžující pro životní prostředí.

Jak udržet ručníky po praní měkké?

Stává se vám také, že vaše původně měkkoučké a hebké ručníky už po prvním pobytu v pračce zhrubly a zdrsněly a s původní jemností už nemají nic společného? Vězte, že existuje způsob, jak tomu předejít a hlavně jak to také napravit.

Jednak je zapotřebí prát ručníky při vysokých teplotách. Pouze tak odstraníte zbytky mýdla, pracího prášku a kožních vloček z textilních vláken, která právě díky těmto nečistotám zůstávají tuhé a hrubé.

Druhá věc je nepoužívat aviváž. Tyto prostředky obsahují spoustu chemikálií, které pro vaši pokožku nejsou právě těmi nejzdravějšími. Namísto toho použijte skleničku octa s trochou amoniaku, případně obohacenou o pár kapek esenciálního oleje, který nalijte do přihrádky pro změkčovač tkanin. Amoniak zajistí, že prací prostředek nebude ulpívat na vláknech ručníku a ocet zajistí, že se totéž nestane s minerály rozpuštěnými ve vodě.

Obrázky: Pixabay