Jak ochránit pokožku před podrážděním a odřením? Máme pro vás hned několik zaručených způsobů

Odřenou pokožku můžeme mít kdekoliv na těle, ale nejčastěji jsou to místa jako stehna, bradavky, slabiny a podpaží v důsledku opakovaného tření. Nejvíce postiženi jsou lidé s nadváhou a ti, kdo vášnivě cvičí. Ovšem existují způsoby, jak přirozeně léčit poškozenou kůži vlastními prostředky z pohodlí domova. Našli jsme pro vás přírodní léčby, které dokáží vyléčit nebo zmírnit odřenou pokožku.

Ledové obklady

První věc, po které sáhneme při podráždění pokožky, je pytlík s ledem. Studie ukázala, že kožní problémy jako je svědění nebo oděrky nejsou tak nepříjemné po aplikaci ledového obkladu. Tato metoda by měla být použita, jakmile se podráždění objeví a mělo by se v ní pokračovat, dokud nezmizí.

Směs vody a ovesné mouky

Kukuřičný škrob pomáhá zmírnit podráždění pokožky, zatímco ji udržuje suchou. Škrob můžete buď nasypat přímo na zasažené místo, nebo jej smíchat například s krémem, aby se zvýšil mazací faktor. Stejně tak dětský pudr může působit jako prevence před podrážděním kůže, protože nedovolí, aby se třením vytvořily kožní problémy.

Směs vody a ovesné mouky

Studie z roku 2012 prokázala, že přípravky s obsahem ovesných vloček měly velmi nízkou hladinu dráždivých účinků a bylo velice nepravděpodobné, aby způsobily alergickou reakci. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit dermatologických problémů, je smíchat 2 hrnky mletých ovesných vloček ve vaně plné vlažné vody a ponořit se do koupele alespoň na 20 minut. Opakujte jednou denně a nakonec se poškození pokožky lehce zbavíte.

Olej měsíčku lékařského se sušeným heřmánkem, zeleným čajem a vodou

V roce 2009 další studie potvrdila, že měsíček lékařský má extrémně protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které mohou zabránit odřené pokožce a mohou ji i vyléčit, protože jsou bohaté na flavonoidy. Aplikovat můžete pár kapek oleje z měsíčku lékařského přímo na postižené místo nebo ho vařit se sušeným heřmánkem a zeleným čajem. Směs je dobré přidat do koupele s vlažnou vodou.

Gel z aloe vera

Studie ukázala, že glykoprotein, který aloe vera obsahuje, je velice užitečný pro snížení bolesti a zánětu a též léčí kožní rány. Navíc pomáhá pokožce tvořit nové buňky díky své nízké toxické úrovni. Můžete použít buď přímo gel z rostliny, nebo zakoupit čistý gel aloe vera v jakékoliv lékárně.

Ve čtení článku pokračujte na další stránce

Krém z jedlé sody a vody

Jedlá soda má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají s různými zdravotními problémy. Konkrétně při podráždění pokožky lžíce jedné sody společně s vodou vytvoří pastu, která působí na zarudnutí a podráždění pokožky. Pro ještě vyšší detoxikační účinky přidejte jedlou sodu i do koupele s jablečným moštem.

Kurkuma

Bylo zjištěno, že kurkuma má bohaté antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a sloužila jako skvělý bojovník proti patologickým stavům jako je rakovina a ateroskleróza. Co se odřené pokožky týká, smíchejte kurkumu s vodou, dokud se nevytvoří tuhý krém. Aplikujte na postiženou kůži a nechte 30 minut působit. Poté opláchněte vodou.

Tea tree olej

Tea tree olejíček má bohaté antiseptické, antibakteriální i protizánětlivé vlastnosti, které mohou uklidnit podrážděnou pokožku a využívají se i pro zmírnění akné. Nejlepším způsobem, jak aplikovat olej na postižená místa je pár kapek na bavlněné látce, kterou potíráte kůži dvakrát denně, dokud rána nezmizí.

Olivový olej

Je známo, že olivový olej je používán jako hydratační prostředek na ošetření suché pokožky. Studie také ukázaly jeho protizánětlivé a zvlhčující účinky. Proto není žádné překvapení, že je opravdu prospěšný i na podrážděnou pokožku, jelikož podporuje hojení ran a obnovuje kožní bariéry.

BONUS

Nyní jsme vám představili několik metod, jak léčit poškozenou pokožku, ale samozřejmě jako každý, bychom si nejvíce přáli, aby k postižení kůže vůbec nedocházelo. Proto pro vás máme navíc bonus v podobě tří nejdůležitějších věcí, díky kterým podrážděnosti můžete předejít.

    • Vysušujte – neustále vlhká kůže může mít destruktivní účinky, proto používejte mastek nebo práškový kukuřičný škrob, aby se absorbovala veškerá vlhkost
    • Krémujte– vazelína je nejběžnějším mazivem, který můžete použít na citlivé oblasti, a skvělou ochranou před odřením
    • Oblečení – oblékejte se podle příležitostí, během cvičení je největší nepřítel bavlna, v horkém období se vyhněte vrstvám

zdroj: brightside.me