Zima se blíží, buďte na ni připraveni. Dermatologové radí, jak pečovat o pokožku v krutých mrazech

Změny počasí mají totiž na pokožku velký vliv, z toho důvodu je vhodné přizpůsobit péči aktuálnímu počasí. Lze tak totiž předejít vzniku nebo zhoršení ekzému, ale také různých vyrážek u citlivějších jedinců, malých dětí nebo chronicky nemocných lidí. Jak pečovat o pokožku v případě extrémních veder, při vyšší vlhkosti vzduchu nebo naopak v krutých mrazech?

Extrémní teploty vedou k opruzeninám a vyrážkám

Horko, tření kůže a pot způsobují v letních vedrech rozvoj vyrážek a rozšíření ekzémů. I u méně citlivých jedinců může dojít k zarudnutí, popraskání nebo zhrubnutí pokožky. Jak se těmto potížím vyhnout? Ideálně nevycházet v době největšího horka mezi 10. a 16. hodinou ven, to platí především pro děti a seniory. Pokožku je také dobré ošetřit přípravky s obsahem kokosového, ricinového nebo sójového oleje, které zklidňují pokožku a zamezují vzniku opruzenin. Použít lze i vyživující kúru z rýžových otrub.

Dráždivý letní pot způsobuje svědění

Kombinace vody a soli je pro pokožku velmi dráždivá, tím spíše u lidí s citlivou pokožkou nebo kůží postiženou ekzémem. Chlorid sodný pokožku vysušuje, suchá kůže tím trpí ještě více. Důsledkem může být vysušená nebo popraskaná pokožka, která extrémně svědí. Problematické je to především u dětí nebo chroniků. Potíže pomůže řešit vzdušné bavlněné oblečení, protože dokáže chladit a současně vsáknout pot, důležité je vyhýbat se umělým materiálům, které pokožku dráždí.

Přechodové období rozvíjí zánětlivé procesy

Může se zdát, že po období veder už pokožce nic nehrozí, opak je pravdou. Přechodové období, podzimní nebo jarní, je pro pokožku velmi stresující, protože dochází k extrémním výkyvům, které rozvíjejí zánětlivé procesy. Ještě horší jsou přechody s vysokou vlhkostí vzduchu do prostředí suchého.  Pro tyto případy je nutná pravidelná hydratace s použitím uklidňujících prostředků, dobře fungují přípravky s přídavkem kyseliny hyaluronové, ceramidů a bambuckého másla. Hydratovaná pokožka vykazuje méně prasklin, vzniká tedy mnohem méně zánětlivých ložisek.

Zimní počasí dává pokožce zabrat

Suchá mrazivá zima je pro pacienty s ekzematickou a problematickou pokožkou stejně nebezpečná jako letní vedra. Nižší vlhkost vzduchu spolu s mínusovými teplotami způsobují rychlé vysychání a popraskání pokožky, tím se dostává do otevřených prasklin více dráždivých látek a způsobují rozvinutí vážných stavů. Kromě pravidelné hydratace pokožky je vhodné do interiéru pořídit zvlhčovač vzduchu, který zvýší jeho vlhkost a zmírní příznaky ekzému. Ideální je podle odborníků vlhkost vzduchu nepřesahující 50 %, aby nadměrnou vlhkostí nedošlo k opaku, taktéž k růstu plísní a hub ve vnitřních prostorech.

Pylová sezóna oslabuje a dráždí citlivou pokožku

Jarní období je pro citlivou pokožku kritické, protože dochází k jejímu oslabení vlivem přechodových teplot, ale také vlivem pylů, které se šíří do ovzduší ze stromů, trav a ostatních rostlin. Větší pylová zátěž může vyvolat zánětlivé procesy nebo kopřivku, vhodné je proto kontaktovat svého alergologa a nechat si předepsat vhodná antihistaminika, která pomohou zmírnit dráždivé reakce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthcentral.com