Jak poznat svalovou dystrofii a které příznaky bychom rozhodně neměli ignorovat

Je obvykle způsobena mutací genů, což vede k progresivnímu poškození a ztrátě svalových buněk v těle. V podstatě je v ní obsaženo více než 150 druhů degenerativních svalových onemocnění, které se projevují různými způsoby, ovšem některé příznaky mají společné. My se teď na některé z nich společně podíváme, aby nezůstaly bez povšimnutí.

Bolest a ztuhlost svalů

Pokud máte problémy při zvedání se z křesla, česání vlasů nebo zvedání předmětů z podlahy, je možné, že můžete trpět svalovou dystrofií, která způsobuje slabost svalů. Také si můžete všimnout snížené pružnosti a časté bolesti ve svalech. Společně s příznaky jako jsou křeče, ztuhlost svalů v rukou a nohou, se může jednat o myotonii, což je vzácný stav, který vyžaduje lékařskou pomoc.

Oteklá lýtka

Oteklá a zvětšená lýtka mohou být symptomem Duchennovy svalové dystrofie. Obvykle se vyskytuje v raném věku u chlapců a velmi rychle se dokáže zhoršovat. Lýtkové svaly jsou postiženy jako první, jelikož jsou hodně používány pro stabilizaci těla. V případě Duchennovy svalové dystrofie se původní svaly nakonec nahradí tukem.

Křivá páteř

Jakmile nejsou svaly dostatečně silné k držení rovné páteře, můžete trpět špatným držením těla, což může vést ke skolióze. Projevuje se obvykle u mladistvých a je častěji diagnostikována u žen. Skolióza může být provázena bolestí hlavy a nohou.

Problémy s dýcháním

V závažných případech skoliózy se může projevit svalová slabost na hrudi spojená s problémy s dýcháním. Špatné dýchání pak provází bolest hlavy, potíže se soustředěním a dokonce i noční můry. Slabé hrudní svaly zhoršují vykašlávání, což vede k riziku infekce dýchacích cest.

Problémy s mluvením, kousáním a polykáním

Ztráta schopnosti kousat jídlo nebo ho spolknout, kašel, dušení nebo tlumený hlas, to všechno mohou být první známky Kennedyovy nemoci. Objevit se může v jakémkoliv věku, ale nejčastěji se s ní můžete setkat u dospělého člověka  středního věku. Mimo jiné zaznamenat můžete i další příznaky jako změny v řeči, nosový hlas, atrofii svalů v obličeji, čelistech a jazyce. Vše vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Srdeční problémy

V různých formách svalové dystrofie se také mohou objevit progresivní změny ve funkci srdce. Takové změny se nazývají kardiomyopatie a v počáteční fázi nejsou žádné příznaky, které byste mohli výrazně zaznamenat. Kvůli této poruše váš srdečný sval nemůže pracovat tak dokonale, jak by měl. Poté přijdou příznaky jako je nepravidelný srdeční tep, mdloby a časem i závratě.

Šedý zákal

Lidé s myotonickou dystrofií mohou trpět také slabostí očních svalů, nízkým očním tlakem a šedým zákalem, který je mimochodem nejběžnějším příznakem svalové dystrofie. Vede k rozmazanému vidění, vybledlým barvám, problémům s jasným osvětlením a nočním viděním.

Plešatost a neplodnost u mužů

Někteří muži mohou procházet také hormonálními změnami, což zpravidla způsobuje předčasné plešatění, impotenci a atrofii varlat. Poté následuje neplodnost.

BONUS: Některé tipy, jak si uchovat svaly silné a zdravé

Přestože neexistuje skutečný lék na svalovou dystrofii, stále ale můžete udělat pár jednoduchých věcí, abyste udrželi své svaly silné a zdravé:

    • Pravidelně cvičte.
    • Jezte více potravin bohaté na vitamín E a D.
    • Při vaření používejte kurkumu.
    • Pijte více zeleného čaje.
    • Do koupele si přidávejte jedlou sodu.

zdroj: brightside.me