Jak přírodní cestou zabránit přemnožení hlemýždů. Ocení každý zahrádkář

Hlemýždi nebývají právě nejlepší kamarádi zahradníků. Na to, jak jsou malí, velmi rádi baští a živí se veškerou zeleninou, která se mu postaví do cesty. Přes den je většinou nepotkáte, a když, tak se bojí a rychle utíkají pryč. Naopak v noci se pomalým tempem, jako ničivá armáda plazí na záhonky s rajčaty, kde až do rozbřesku konzumují vše, na co narazí. A když je nezastavíte, nekontrolovatelně se přemnoží.

Páření probíhá během dubna. Pokud je ze zahrady nevyženete včas, jsou schopni naklást až 400 vajíček, z nichž se o tři týdny později vylíhnou nekonečně hladoví potomci.

Prevence výskytu šneků

Zbavit se šneků, kteří se v zahradě zabydleli, není nic snadného. Proto lepší než boj s nimi je přijetí některých preventivních opatření, které z vaší zahrady pro šneky udělají nehostinné místo. Pokud třeba mezi zálivkami pravidelně zahradu necháte vyschnout, velice to šnekům ztíží pohyb.

Když ještě navíc odstraníte veškerá temná a vlhká zákoutí, nebudou mít vhodný prostor pro zahnízdění. K tomu všemu ještě můžete přidat budky pro ptáky, kteří se šneky živí a můžete si být jisti, že žádný z nich na vaši zahrádku ani nepáchne.

Šneky odpuzuje česnek

I když se ale nějaký ten nosič boudy v našich záhoncích objeví, není nutně všechno ztraceno. Naštěstí existuje stoprocentně přírodní způsob, jak ho ze zahrádky vyhnat. Šneci totiž, stejně jako upíři, nenávidí česnek. Jeho silná štiplavá vůně ho spolehlivě odpuzuje a dokáže ho vyhnat i od jinak lákavé hostiny.

Není proto nic jednoduššího, než si z česneku připravit postřik, kterým rostliny ošetříme a šneci se k nim poté ani nepřiblíží. Uděláte to tak, že rozdrtíte dva stroužky česneku, které deset minut povaříte v jednom litru vody. Poté sporák vypněte a nechte vývar zchladnout a přelijte jej do uzavíratelné lahve. Pro postřik pak smíchejte dvě polévkové lžíce česnekového vývaru s jedním litrem vody buďto do rozprašovače, nebo do kropicí konve. Pokud tímto roztokem pravidelně rostliny ošetříte, hlemýžď už se u vás nikdy neobjeví.

Obrázky: Pixabay