Jak si správně čistit uši, abyste nenadělali víc škody než užitku

Ušní maz je důležitou součástí zvukovodu. Chrání ucho před vnějšími nečistotami, před vysycháním kůže a jejím poškozením. Jeho množství se obvykle samo reguluje, nicméně čas od času je nutné ho odstranit i s nečistotami, které se v něm zachytily. Mnoho lidí tuto situaci řeší vatovými tyčinkami, které ale mají tu nevýhodu, že jimi můžete namísto vyčištění ušní maz upěchovat ve zvukovodu tak, že časem začne bránit volnému průchodu zvukových vln a zhoršuje tím váš sluch. Existují ale i jiné domácí prostředky, jak se nadbytečného mazu bezpečným způsobem zbavit.

Špatné čištění uší může narušit sluch

Každý člověk má specifickou hustotu a strukturu ušního mazu. Jeho barva a struktura napoví i leccos o zdravotním stavu vašeho sluchového orgánu. Občas se stane, že zvukovod vytváří mazu příliš mnoho a může se vytvořit štěp, který může poškozovat sluch. Rozlišuje se také mezi vlhkým a suchým mazem, přičemž s přibývajícím věkem se mazové žlázy zmenšují a ušní vosk vysychá. To může vést k poškození zvukovodu nebo k zacpání zvukovodu. Proto je nutné tuto zátku odstranit a znovu zlepšit svůj sluch.

Občas může dojít k zalehnutí uší také tím, že do zvukovodu nateče voda během koupání či sprchování. V tu chvíli maz nabobtná a ucho ucpe. Pacient si pak stěžuje na ztrátu sluchu, tlak v uchu, případně i zvonění v uších. Nesprávné čištění vatovými tyčinkami, ale třeba také sponkami do vlasů, klíčem nebo pletacími jehlicemi jednak může být docela nebezpečné a jednak tím můžete maz akorát zatlačit hlouběji do ucha a zvukovod tak prakticky uzavřít. Takto funguje i nošení sluchátek špuntů, které se zachycují přímo dovnitř zvukovodu.

Zahřát, rozpustit a vylít

Odstranění ušního mazu můžete provést pár kapkami lehce zahřátého oleje. Nejvhodnější je olivový, mandlový nebo ořechový. Nesmí být studený, jinak způsobuje závratě. Pomocí pipety či kapátka kápněte dva až tři kapky teplého oleje do zvukovodu a nechte chvíli působit. Čím déle působí, tím je metoda účinnější. Účinek můžete zvýšit přidáním heřmánkového oleje či esenciálního oleje z čajovníku. Poté nakloňte hlavu, aby olej vytekl ven a ucho propláchněte trochou vlažné vody pomocí vhodné stříkačky.

Můžete použít také speciální ušní parní lázeň, která je účinným i příjemným prostředkem odstranění ušního mazu. Naplňte misku aspoň dvěma litry vroucí vody, a když se teplota páry stane snesitelnou, přibližte ucho nad misku a hlavu zakryjte látkou. Tato poloha je poněkud nezvyklá a těžko udržitelná, ale horká pára velmi dobře působí na uvolnění uvízlých sekretů. Můžete do vroucí vody přidat i jednu plnou polévkovou lžíci heřmánkových květů, které odstraní bakterie a posílí účinek celé procedury. Po osmi až deseti minutách parní lázně můžete ucho propláchnout stříkačkou s trochou teplé vody.

Obrázky: Freepik