Jak souvisí konzumace cukru s hyperaktivitou dětí

Pokud si dětskou párty představujete jako létající děti odrážející se od zdí po konzumaci hromady sladkostí a limonád, mýlíte se. Vymažte si z hlavy tuto představu, protože značná část výzkumu ukazuje, že neexistuje žádná souvislost mezi cukrem a hyperaktivitou. Podívejte se s námi, kde vznikl tento mýtus a jaká je pravda?

Sladká pravda

Mýtus o vztahu cukru a hyperaktivity je založen na jedné jediné studii z poloviny 70. let, kdy lékaři odstranili ze stravy dítěte cukr a pozorovali změny v jeho chování, které skutečně nastaly. Od té doby byl proveden další tucet rozsáhlejších studií, ale ani jedna z nich nezjistila, že by cukr způsoboval hyperaktivitu. Zajímavé ovšem je, že rodiče častěji tvrdí, že jejich děti jsou příliš živé poté, co jedly cukr. Dalším výzkum proto vyzval rodiče, aby po konzumaci sladkého nápoje zhodnotili hyperaktivitu svého dítěte. Rodiče potvrdili, že jejich dítě je více a více hyperaktivní, ale co netušili, že nápoj byl bez cukru.

Posouzení prostředí

Odborníci tvrdí, že je potřeba nejdříve posoudit prostředí vašeho dítěte, než jej začnete obviňovat z konzumace sladkostí a následné hyperaktivity nebo špatného chování. Vzrušení dítěte na narozeninové oslavě je zcela normální, není hned třeba vinit dort a limonády. Děti si hrají s dalšími dětmi a jsou nadšeni, že jsou středem pozornosti. Místo cukru je povzbuzují různé hry, barvy, dárky a vše, co k takovým událostem patří. Některé studie dokonce naznačují, že cukr může mít uklidňující účinky, protože produkuje chemickou látku zvanou serotonin, která přispívá k pocitu pohody.

Důležitá je rovnováha

Neomezujte u dětí množství cukru z důvodu toho, že si nepřejete, aby byly příliš živé, ale proto, že sladkosti odrazují děti od konzumace zdravějších potravin, jako je ovoce, zelenina, bílkoviny nebo nízkotučné mléčné výrobky. I když nemusíte sladkosti úplně odstranit, můžete je nabídnout strategicky, přiměřeně, aby byli všichni spokojení a především zdraví.

Obrázky: Freepik