Jak správně ošetřit kousance od komárů a klíšťat, abychom zamezili infekci

Komáři a klíšťata jsou běžnou součástí letních výletů a dovolených v přírodě. Jejich kousnutí je nejenom nepříjemné a svědivé, ale může být za jistých okolností také nebezpečné. Jednak po nevhodném zacházení s otevřenou rankou mohou do těla vnikat nepřátelské mikroby a jednak na svých sosácích tito hmyzáci přenášejí celou řadu choroboplodných zárodků. Proto je vhodné každé takové kousnutí vhodným způsobem ošetřit tak, abychom riziko pro své zdraví co nejvíce minimalizovali.

Komáří kousnutí není nebezpečné, ale není dobré ho škrábat

Komáři jsou běžnou součástí letních venkovních aktivit, ať už v přírodě nebo v našich domovech. Samičky tohoto hmyzu potřebují krev pro tvorbu bílkovin důležitých pro zrání svých vajíček. K tomu jsou vybaveny sosáčkem schopným proniknout kůží a zvláštními slinami, které brání srážení krve, aby mohly svou oběť pohodlně vysát.

 A právě tyto sliny způsobují typické svědění, na něž běžně reagujeme zběsilým škrábáním. Tím si ale vytvoříme otevřenou ránu, která zpřístupní naše tělo infekcím. Proto je dobré namísto podrbání vpich ihned ošetřit. Nejlépe fungují studené obklady, přiložený plátek citrónu, cibule nebo chladivé okurky. Komáři mohou přenášet boreliózu, a proto čas od času místo vpichu sledujte, zda se kolem něho netvoří zarudlý kroužek. Pokud ano, navštivte svého lékaře.

Klíště je nutné rychle odstranit a dát pozor na choroby

Kousnutí klíštěte je potenciálně mnohem nebezpečnější. Toto malé zviřátko by proto mělo být odstraněno co nejdříve poté, co jej objevíte. Čím déle je v kůži zakousnuté, tím vyšší je riziko infekce. Nejsnáze se klíště vytáhne obyčejnou pinzetou a pomalým a stabilním pohybem vzhůru. Je třeba se vyhnout různému točení, kývání či drcení nebo dušení klíštěte olejem. V těchto případech může totiž klíště zemřít a „vyzvracet“ do rány obsah svých útrob, který může být infikovaný.

I když se klíště většinou pálí nebo splachuje, nejlepší je uložit ho do malé nádobky do mrazáku. V případě, že by se totiž objevily příznaky nemoci, mohou lékaři klíště analyzovat na přítomnost patogenů. Také kousnutí klíštěte důkladně několik dnů sledujte. Při výskytu jakýchkoliv vyrážek či jiných reakcí ihned vyhledejte lékaře.

Místo vniku klíštěte po jeho vytažení rovněž ošetřete buďto dezinfekcí, pokud ji máte po ruce, nebo opět cibulí či citronem a vyvarujte se jeho škrábání.

Obrázky: Pixabay